Kronika religijna (7-13 V)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O znaczeniu pobożności maryjnej w maju mówił Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Regina Caeli" (6 maja). "Po Soborze Watykańskim II, który podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny w Kościele i w dziejach zbawienia, kult maryjny przeszedł głęboką odnowę. A maj jest bardzo stosowny, by ukazać postać Maryi jako Matki, która towarzyszy wspólnocie uczniów zebranych na jednomyślnej modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Świętego" - przypomniał Papież. Wspominając o pielgrzymce do Brazylii (zob. relacje na str. 10), określił Amerykę Łacińską jako "kontynent nadziei", na którym mieszka prawie połowa katolików świata. Po polsku powiedział: "Miesiąc maj to czas ważnych dla Polski wydarzeń: rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja, uroczystość Królowej Polski, świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i świętego Andrzeja Boboli, Patronów Polski. W tym miesiącu maryjnym Królowej Nieba zawierzam sprawy Kościoła i waszej Ojczyzny. Podczas nabożeństw majowych proszę was o modlitwę w intencji mego pielgrzymowania do Brazylii".
  • Papież spotkał się ze zwierzchnikiem Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD), bp. Wolfgangiem Huberem. Rozmawiali o dialogu ekumenicznym. "Wiadomo, że nie da się wyrównać różnic między obu Kościołami, ale ważne jest, aby jasno powiedzieć, co jest naszym wspólnym zadaniem i wspólnym jądrem naszego wyznania chrześcijańskiego" - podkreślił bp Huber. Poinformował, że zwrócił Benedyktowi XVI uwagę na sytuację rodzin dwuwyznaniowych. Dodał, że wspólny udział w nabożeństwach jest ważniejszy niż różnice w pojmowaniu urzędu przez oba wyznania. Papież miał odpowiedzieć, że sprawę traktuje jako poważną, a rozwiązań należy szukać "z pokorą". Zdaniem bp. Hubera, Benedykt XVI dał do zrozumienia, że pokora oznacza "bycie otwartym na nowe poglądy".
  • Nominacje. Benedykt XVI mianował amerykańskiego benedyktyna polskiego pochodzenia o. Michaela Johna Zielinskiego wiceprzewodniczącym dwóch Papieskich Komisji: do spraw Dóbr Kulturalnych Kościoła i Archeologii Świętej. Dotychczas zakonnik był opatem klasztoru Matki Bożej z Guadalupe w Pecos (USA).
  • Kościół z wielką ostrożnością podchodzi do wiadomości o objawieniach maryjnych - powiedział kard. Tarcisio Bertone. W wywiadzie dla tygodnika "Famiglia Cristiana" watykański sekretarz stanu zaznaczył, że na razie ostatnim formalnie uznanym miejscem objawień jest Kibeho w Rwandzie. Odnosząc się do Medjugorie, kardynał wyjaśnił, że "istnieje wiele dokumentów zarówno za, jak i przeciw, a wątpliwości ma nie tylko Rzym i dlatego Kościół nie uznał tych objawień oficjalnie". Zastrzegł przy tym, że nawet w miejscach domniemanych objawień mogą "występować owoce duchowe, jak w Medjugorie i innych sanktuariach maryjnych, gdzie Maryja nie pokazała się nigdy, jak np. w Częstochowie". Najbliższy współpracownik Benedykta XVI przyznał, że katolicy mogą nie wierzyć w objawienia, nawet uznane przez Kościół: "Wiara w objawienia nie jest warunkiem autentycznej pobożności maryjnej, same zaś objawienia nie są nieodzownym warunkiem wiary, ponieważ objawienie zakończyło się na Jezusie Chrystusie".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Bp Pierre Bürcher skrytykował pomysł konstytucyjnego zakazu budowy minaretów w Szwajcarii. Zakazu domaga się inicjatywa obywatelska, kierowana m.in. przez przedstawicieli rządzącej partii ludowej (SVP) i opozycyjnej unii demokratycznej (EDU). "Strach przed islamizacją jest złym doradcą" - stwierdził bp Bürcher, odpowiedzialny w Episkopacie Szwajcarii za kontakty z muzułmanami.
  • W wieku 96 lat zmarł o. Julio Tumiri, nazywany apostołem praw człowieka. W Boliwii ogłoszono żałobę narodową. Duchowny założył w tym kraju Stałe Zgromadzenie Praw Ludzkich, którym kierował przez 20 lat, wielokrotnie karany więzieniem. W 1993 r., przyjmując Nagrodę Praw Człowieka ONZ, oświadczył: "Jestem starym księdzem, który swe najlepsze siły oddał sprawie człowieka i jego praw, przede wszystkim problemom ludzi najbiedniejszych, wyzyskiwanych i prześladowanych. Na swoim ciele noszę blizny prześladowań i więzienia, ale mimo to jestem szczęśliwy, że cierpiałem za mój naród".
  • Prezydent Robert Mugabe ostrzegł biskupów katolickich Zimbabwe przed krytykowaniem władz. Dyktator stwierdził, że wielkanocny list "Bóg słyszy krzyk uciśnionych", w którym hierarchowie domagali się jego ustąpienia za łamanie praw człowieka, jest "pozbawiony sensu". Biskupi - podkreślił prezydent, deklarujący się jako katolik - weszli na niebezpieczną drogę, bo zajęli się sprawami nie religijnymi i duchowymi, ale politycznymi. A jeżeli tak, władze będą obchodzić się z nimi nie jak z duchownymi, lecz jak z politykami.
  • Izraelscy archeologowie odkryli grobowiec Heroda Wielkiego. Jak poinformował kierujący wykopaliskami prof. Ehud Netzer z Uniwersytetu Hebrajskiego, lokalizacja i wyjątkowy charakter znaleziska nie pozostawiają wątpliwości, że odnaleziono miejsce pochówku władcy Judei.
  • Bp Margot Käßmann, zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hanoweru, rozwodzi się z mężem. Małżeństwo trwało 26 lat, urodziły się w nim cztery córki. Kościelny senat zadecydował, że Käßmann nie straci urzędu biskupiego, i wyraził z nią solidarność, jednak rozwód prawdopodobnie uniemożliwi pani biskup ubieganie się o urząd przewodniczącego Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD) po zakończeniu kadencji bp. Wolfganga Hubera, z którym już raz przegrała wybory w 2003 r.

...I W POLSCE

  • Ponad 3 tys. delegatów z 60 krajów uczestniczyło w IV Światowym Kongresie Rodzin w Warszawie. Przybyli goście m.in. z USA, Francji, Rosji i Pakistanu - katolicy, grekokatolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie. Trzydniowe obrady w Pałacu Kultury i Nauki (11 do 13 maja) toczyły się pod hasłem "Rodzina wiosną dla Europy i świata". Delegaci dyskutowali m.in. o kryzysie macierzyństwa i ojcostwa, o rozpadzie małżeństw, o dylematach bioetycznych. Odczytano list niedawno zmarłego abp. Kazimierza Majdańskiego: "Polska już nie jest krajem wiernym cywilizacji życia. Polska jest krajem zimy demograficznej" - napisał założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną. Abp. Majdańskiego uhonorowano pośmiertnie kongresowym medalem. To już czwarty Światowy Kongres Rodzin. Poprzednie odbyły się w Pradze (1997), Genewie (1999) i Mieście Meksyk (2004).
  • "Nie przewiduję zmiany na stanowisku ambasadora RP w Watykanie" - oświadczył Lech Kaczyński podczas rozmowy z dziennikarzami przy okazji szczytu energetycznego Polska-Litwa-Ukraina-Gruzja-Azerbejdżan. Prezydent dodał, że Hanna Suchocka "mimo dzielących nas różnic światopoglądowych bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki".
  • Jedna złotówka z każdego egzemplarza książki Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu", sprzedanego w maju w kioskach, będzie przekazana na zakup wózka inwalidzkiego dla Janusza Świtaja. Historia sparaliżowanego mężczyzny stała się głośna, gdy publicznie zaczął domagać się eutanazji. Odstąpił od zamiaru, gdy pomocy udzieliła Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko".
  • Ks. Henryk Jankowski otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej (10 maja). To najwyższe odznaczenie przyznawane przez resort oświaty. "Człowiek-legenda, który poświęcił się wychowaniu nowych pokoleń" - tak wicepremier i minister edukacji Roman Giertych scharakteryzował odznaczonego. W marcu, gdy ministerstwo ogłosiło zamiar uhonorowania byłego proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku, abp Tadeusz Gocłowski skomentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą": "Mógłbym wymienić bardzo wiele zasług księdza prałata Jankowskiego, ale nie w dziedzinie edukacji. Dlatego jestem tą inicjatywą zdziwiony i wyrażam współczucie panu ministrowi Giertychowi".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2007