Kronika religijna (30 IV - 6 V)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Wszyscy wierni są wezwani, aby modlić się w szczególny sposób o powołania do kapłaństwa i do życia konsekrowanego" - powiedział Benedykt XVI podczas modlitwy "Regina Coeli" (29 kwietnia). W czwartą niedzielę wielkanocną, poświęconą Dobremu Pasterzowi, Kościół obchodził Światowy Dzień Modlitw o Powołania. "Prośmy dla wszystkich kapłanów o dar wytrwałości: ażeby pozostali wierni modlitwie, sprawowali Mszę św. ze stale odnawianym nabożeństwem, żyli wsłuchani w Słowo Boże i przyswajali sobie dzień po dniu te same uczucia i postawę Jezusa Dobrego Pasterza" - powiedział Papież. Przed południem w Bazylice św. Piotra udzielił święceń kapłańskich 22 diakonom. Wśród nich znaleźli się Mirosław Ziomek z Krosna oraz Juan Carlos Rugel Mari, syn papieskiego fotografa Arturo Mariego.
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI kontynuował rozważania o dziele Orygenesa. Analizując nauczanie wybitnego teologa przełomu II i III wieku, Papież podkreślił, że drogą do poznania Boga jest miłość. Miłość zaś, przenikając modlitwę, sprawia, że Bóg i człowiek stają się jednością ducha. Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI przypomniał, że w następnym dniu przypada uroczystość Najświętszej Maryi Królowej Polski: "Wiem, że to święto jest szczególnie bliskie sercu Polaków. Ufni w pomoc Jasnogórskiej Królowej, Jej polecajcie sprawy waszych rodzin i waszej Ojczyzny. Niech Ona uprosi wszystkim obfitość łask Chrystusa i Jego błogosławieństwo".
  • Papież przyjął na audiencji byłego prezydenta Iranu Mohammeda Chatamiego (4 maja). Szyicki teolog miał odwiedzić Watykan w październiku ubiegłego roku, ale wizytę odwołano po wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie. Chatami, który jesienią apelował do muzułmanów o rozważną lekturę całości papieskiego przemówienia, oświadczył po trzydziestominutowej rozmowie: "Te rany są bardzo głębokie. Jest ich za wiele, żeby się mogły szybko zabliźnić. Spotkanie z Ojcem Świętym nie wystarcza, ale jest pierwszym krokiem w tym kierunku". Jak ogłosiło watykańskie biuro prasowe, rozmowy "pozwoliły podkreślić znaczenie pogodnego dialogu kultur".
  • Tylko miłość bliźniego może natchnąć nas do sprawiedliwości w służbie życiu i wspieraniu godności człowieka - napisał Benedykt XVI w liście do uczestników XIII sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Jej członkowie obradowali w Watykanie na temat: "Miłość i sprawiedliwość w relacjach między narodami i krajami". W dokumencie przesłanym na ręce prezesa Akademii, prof. Mary Ann Glendon z Uniwersytetu Harwarda, Papież podkreślił, że w centrum społecznego nauczania Kościoła znajduje się reguła powszechnego przeznaczenia wszystkich dóbr stworzenia: "Zgodnie z tą podstawową zasadą, to wszystko, co wydaje ziemia, oraz wszystko, co człowiek przekształca i produkuje, cała jego wiedza i technika, to wszystko służyć ma materialnemu i duchowemu rozwojowi rodziny ludzkiej i wszystkich jej członków". Benedykt XVI wspomniał o "trzech specyficznych wyzwaniach, stojących przed współczesnym światem". Są to: ochrona środowiska; przestrzeganie praw człowieka, które powinno mieć wpływ na takie problemy o zasięgu globalnym jak podział zasobów naturalnych, walka z głodem, pragnieniem i ubóstwem, cierpieniami uchodźców i uciekinierów, "brakiem skutecznej ochrony prawnej nienarodzonych, wyzyskiem dzieci, międzynarodowym handlem ludźmi, bronią i narkotykami"; i wreszcie - troska o dobra duchowe, np. wiedzę i wychowanie.
  • Telefonicznie, a potem listownie Benedykt XVI wyraził solidarność z abp. Angelo Bagnasco. Przewodniczący Episkopatu Włoch stał się adresatem pogróżek (ostatnio otrzymał anonimową przesyłkę z łuską naboju), od kiedy publicznie skrytykował projekt ustawy legalizującej wolne związki osób tej samej płci. Arcybiskup stwierdził, że następnie przyjdzie kolej na kazirodztwo i pedofilię. W liście, ogłoszonym przez watykańskie biuro prasowe, Papież zachęcił hierarchę, aby nadal krzewił "wartości ludzkie i religijne, bez których nie sposób budować prawdziwej, wolnej i trwałej demokracji". Benedykt XVI wyraził również ubolewanie z powodu "groźnych i pożałowania godnych epizodów, które zakłócają spokojne współistnienie wspólnoty kościelnej i obywatelskiej".
  • Benedykt XVI odwołał abp. Edwarda Nowaka ze stanowiska sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (5 maja). Jednocześnie powołał Polaka na kanonika Bazyliki św. Piotra i asesora Świętego Rycerskiego Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie. Nowym sekretarzem został ks. Michele Di Ruberto. Papież podniósł włoskiego duchownego, który od 1984 r. zajmował się w Kongregacji badaniem cudów, do godności arcybiskupa.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W katedrze w Katmandu wyświęcono pierwszego biskupa katolickiego w dziejach Nepalu (5 maja). Sakrę przyjął 69-letni jezuita Antony Francis Sharma, rodowity Nepalczyk. W lutym tego roku Benedykt XVI podniósł tamtejszą prefekturę apostolską do rangi wikariatu apostolskiego. Jednocześnie mianował dotychczasowego przełożonego prefektury, o. Sharmę, wikariuszem apostolskim i biskupem tytularnym Gigthi. Nepalski wikariat obejmuje obszar całego kraju zamieszkanego przez prawie 24 mln ludzi. Większość stanowią hinduiści, katolików jest 6681. Działa pięć parafii, dwie quasi-parafie, sześć stacji misyjnych i 22 niższe jednostki. W Nepalu pracuje 11 kapłanów diecezjalnych i 40 zakonnych oraz 112 zakonnic. Kształci się pięciu kleryków.
  • Abp Laurent Monsengwo Pasinya z Kongo został nowym przewodniczącym Międzynarodowego Katolickiego Ruchu dla Pokoju Pax Christi. Zastąpił patriarchę łacińskiego Jerozolimy, abp. Michela Sabbaha. 67-letni arcybiskup kieruje metropolią Kisangani i przewodniczy Konferencji Biskupów Demokratycznej Republiki Konga. Pax Christi to międzynarodowa sieć organizacji katolickich, działających na rzecz pokoju, sprawiedliwości i pojednania. Zrzeszenie liczy przeszło 60 tys. członków w 50 krajach na pięciu kontynentach.

...I W POLSCE

  • Trzeci Maja: ponad 50 tys. wiernych uczestniczyło we Mszy w Częstochowie ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W homilii kard. Józef Glemp ubolewał, że Polacy nie potrafią dziękować Bogu za odzyskaną wolność: "Przybywamy licznie na Jasną Górę, ale czy w naszych parafiach niedzielna Msza święta jest dziękczynieniem wspólnoty, która wchodzi w nowy okres odpowiedzialności za życie społeczne i rodzinne?" - pytał Prymas. "Patriotyzm to uczciwa praca i zyski sprawiedliwie dzielone. Pracownik wytwarza dochód narodowy i dlatego ma prawo partycypować w jego podziale. Nie może stale ponosić największych kosztów przemian gospodarczych, gdy jednocześnie wąska grupa ludzi, w oparciu o niejasne układy, stale się bogaci" - przypomniał abp Damian Zimoń podczas Mszy w katedrze w Katowicach. Z okazji święta narodowego prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymali o. Jacek Salij, domikański teolog, oraz pośmiertnie - o. Stefan Miecznikowski, jezuita, legenda łódzkiej "Solidarności". Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczono ks. Jana Sikorskiego, wieloletniego kapelana polskiego więziennictwa, oraz ks. Ryszarda Salskiego z archidiecezji łódzkiej.
  • Abp Józef Życiński odwiedzi Przystanek Woodstock. "Chcę być z przedstawicielami młodego pokolenia, podzielić ich troski i rozmawiać o ważnych życiowych kwestiach" - zapowiedział metropolita lubelski. Aby przyjechać na początku sierpnia do Kostrzynia nad Odrą, odwołał udział w międzynarodowym spotkaniu biskupów w USA. Abp Życiński przyznał, że Jurek Owsiak nie musiał go długo namawiać; wystarczyła jedna rozmowa telefoniczna.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2007