Kronika religijna (24-30 IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Benedykt XVI przebywał z dwugodzinną wizytą w podrzymskim Velletri (23 września). Przed tamtejszą katedrą odprawił Mszę św. i odsłonił pomnik Jana Pawła II, a w homilii powiedział: "Bogactwo symbolizuje bożka, któremu poświęca się wszystko, by osiągnąć osobisty sukces. Niezbędne jest podjęcie wyboru między logiką zysku jako ostatecznego kryterium działania a logiką dzielenia się i solidarności. Logika zysku, jeśli bierze górę, pogłębia dysproporcję między biednymi i bogatymi, jak również rujnujące wykorzystanie planety. Kiedy natomiast góruje logika dzielenia się i solidarności, można skorygować kurs i wziąć go na sprawiedliwy rozwój, ku wspólnemu dobru wszystkich". Papież kontynuował temat podczas południowej modlitwy "Anioł Pański" po powrocie do Watykanu. "Pieniądze nie są nieuczciwe same w sobie, ale bardziej niż cokolwiek mogą zamknąć człowieka w ślepym egoizmie" - podkreślił.
  • Św. Jan Chryzostom jest jednym z ojców społecznej nauki Kościoła - powiedział Papież podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. Święty, jako biskup Konstantynopola dwa razy niesłusznie skazany na wygnanie, starał się nakłonić wiernych do odczytywania Słowa Bożego w stworzeniu i stworzenia w świetle Pisma Świętego. Komentując Dzieje Apostolskie stawiał Kościół pierwszych wieków za wzór organizacji społecznej. Idealne państwo miało mieć, jego zdaniem, "chrześcijańską duszę i oblicze". Papież dodał, iż "mimo cierpień Chryzostom odkrył, że Bóg miłuje każdego i chce zbawienia wszystkich. Testament, jaki pozostawił, to przekonanie, że ostatecznym celem życia człowieka jest wysławianie Boga za wszystko".
  • Wyznawcy religii mają obowiązek, jako słudzy Wszechmogącego, działać na rzecz pokoju - stwierdza "Orędzie do muzułmanów" na zakończenie ramadanu. Jak co roku od prawie 40 lat Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego przesłała życzenia wyznawcom islamu na całym świecie. Orędzie zwraca uwagę, że wspólnie działając dla pokoju należy przestrzegać zarówno przekonań osobistych i wspólnotowych każdej strony, jak i wolności w praktykowaniu swej wiary. "Wolność religii, która nie sprowadza się do zwykłej wolności kultu, jest bowiem jednym z podstawowych aspektów wolności sumienia, właściwej każdej osobie i będącej kamieniem węgielnym praw człowieka" - stwierdza dokument.
  • Pamiątki po Janie Pawle II nie są relikwiami - zastrzegł prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins.  "Relikwią można nazwać kości czy ubrania należące do osoby, która została wyniesiona do chwały ołtarzy. Przez nie błogosławiony czy święty jest wśród nas autentycznie obecny. Kościół uznaje, że nawet w cząstce ciała świętego jest obecny on cały" - wyjaśnił hierarcha. Podkreślił, że ta zasada dotyczy także Jana Pawła II, dopóki trwa proces beatyfikacyjny. Od pewnego czasu biuro postulatora procesu Jana Pawła II, ks. Sławomira Odera, wysyła obrazki z fragmentami sutanny Papieża osobom, które o to proszą. Fakt ten wykorzystali rzymscy sklepikarze, sprzedając obrazki i figurki z rzekomymi relikwiami. Działalność oszustów została zahamowana przez policję.
  • Dziennik "L’Osservatore Romano" ma nowego redaktora naczelnego. Został nim Giovanni Maria Vian - 55-letni historyk, członek Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, wieloletni współpracownik dziennika biskupów włoskich "Avvenire".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • "Przyznajemy innym Kościołom możliwość uczestnictwa w zbawczej rzeczywistości Kościoła Chrystusa" - powiedział kard. Karl Lehmann, komentując dokument Kongregacji Nauki Wiary o Kościele z lipca br. "Chociaż Kościół katolicki trwa przy przekonaniu o swojej substancjalnej tożsamości z Kościołem Chrystusowym, to jednak nie w sensie ekskluzywnym" - wyjaśnił. Dokument, ostro skrytykowany przez wiele środowisk, odmawia protestantom miana Kościoła. Kardynał zasugerował, że można było uniknąć części krytyki, gdyby istniała bliższa współpraca między Kongregacją Nauki Wiary a Papieską Radą Popierania Jedności Chrześcijan. Wypowiedź przewodniczącego niemieckiego episkopatu z uznaniem przyjęli protestanci. Bp Friedrich Weber, odpowiedzialny w Zjednoczonym Kościele Ewangelicko-Luterańskim Niemiec za kontakty z Kościołem katolickim, powiedział, że pomocne w dialogu "jest to, że odrzucona zostaje interpretacja tekstu Soboru Watykańskiego II, która zakłada proste utożsamienie Kościoła Jezusa Chrystusa z Kościołem rzymskokatolickim".
  • Kościół episkopalny (anglikański) w USA nie będzie błogosławił par tej samej płci ani wyświęcał na biskupów jawnych homoseksualistów - zadecydowali biskupi tego Kościoła (25 września). Konsekracja na biskupa aktywnego homoseksualisty ks. Gene’a Robinsona w 2003 r. doprowadziła do kryzysu jedności w światowej Wspólnocie Anglikańskiej. Jej zwierzchnicy zagrozili amerykańskiemu Kościołowi episkopalnemu zerwaniem z nim komunii. Po ostatniej decyzji biskupów abp Jeffers Schori, zwierzchniczka Kościoła, oświadczyła: "Potwierdzamy nasze silne pragnienie pozostania pełnym członkiem Wspólnoty Anglikańskiej".
  • W Sri Lance na skutek wybuchu bomby zginął jezuita (26 września). Ks. Nicholaspillai Packiyaranjith jechał z zaopatrzeniem dla uchodźców z obozów na terenach znajdujących się pod kontrolą Tamilskich Tygrysów. Od czasu wznowienia w ubiegłym roku walk między rebeliantami a armią rządową na wyspie zginęło 5 tysięcy osób.
  • Kościół katolicki w Czechach musi sprzedawać swoje budynki. "Po prostu nie mamy pieniędzy na ich utrzymanie" - powiedział Martin Horalek, rzecznik episkopatu. Wpływy Kościoła drastycznie maleją, ponieważ ubywa wiernych. W latach 1991-2001 liczba katolików spadła z 41 do 27 proc. w tym 10-milionowym kraju.
  • Władze Białorusi grożą wydaleniem z kraju wszystkich księży obcokrajowców. Wicepremier Aleksander Kasiniec powiedział, że duchowni ci nie mogą prowadzić działalności duszpasterskiej, gdyż nie rozumieją mentalności Białorusinów. Na Białorusi cudzoziemcy stanowią połowę spośród 381 księży katolickich, 181 z nich to obywatele Polski.

...I W POLSCE

  • "Panowie politycy, czym się różnicie od człowieka z maczugą?" - pytał biskup kielecki Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. 23 września. Hierarcha podkreślił, że politycy prowadzący agresywną kampanię wyborczą wywołują zgorszenie, a na koniec homilii polecił modlitwie wiernych kielecki szpital onkologiczny, z którego odeszło już ponad 80 lekarzy.
  • Dwaj biskupi odchodzą na emeryturę. Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną przez bp. Jana Gałeckiego, biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, i bp. Tadeusza Wernę, biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
  • Biblistka Anna Świderkówna i rzeźbiarz Gustaw Zemła zostali laureatami nagrody "Fides et Ratio" (23 września), przyznawanej osobom zasłużonym w promowaniu idei chrześcijańskich. Prymas Józef Glemp wręczając nagrody dziękował prof. Świderkównie (autorce m.in. "Rozmów o Biblii") za przybliżanie Pisma Świętego rzeszom odbiorców, a prof. Zemle - za wykonanie wybitnych dzieł sztuki sakralnej (jest on autorem m.in. pomnika Jana Pawła II przy kościele w Mistrzejowicach w Krakowie).
  • W wieku 96 lat zmarł kard. Adam Kozłowiecki SJ, polski misjonarz pracujący w Zambii (27 września). "Odszedł jeden z bohaterów XX wieku" - powiedział KAI kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślił, że kard. Adam Kozłowiecki jako długoletni więzień obozów koncentracyjnych (m.in. w Oświęcimiu i Dachau) swoim kapłaństwem dawał nadzieję w czasach pogardy dla człowieka i "z tego powodu Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej". Zob. tekst ks. Adama Bonieckiego na str. 10.
  • Powstał raport o zespołach satanistycznych, przygotowany przez  Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. Trafi do kurii diecezjalnych oraz trzech ministerstw: spraw wewnętrznych, kultury i edukacji. Dokument zawiera opis 15 polskich i 27 zagranicznych grup. Za najgroźniejszy zespół zagraniczny uznano Marilyn Manson, którego liderem jest uważający się za antychrysta Brian Warner. Z kolei polskie zespoły propagujące satanizm to według twórców raportu Kat, Vader i Behemoth; do festiwali muzyki satanistycznej w Polsce zaliczono "Metalmanię", "Mystic Festival" i "Black Metal Festival".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2007