Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
Rozpoczął się oficjalny dialog Kościołów katolickiego i wschodnich prawosławnych. Na zaproszenie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Waltera Kaspera do Rzymu przybyli przedstawiciele 7 starożytnych wschodnich Kościołów prawosławnych: koptyjskiego w Egipcie, Ormiańskiego Apostolskiego (z dwoma katolikatami: w Eczmiadzynie w Armenii i w Antelias w Libanie), syryjskiego, etiopskiego i erytrejskiego oraz syryjsko-malankarskiego w Indiach. Podczas spotkania (27-29 stycznia) ustalono, że na początku 2004 r. zbierze się Wspólna Międzynarodowa Komisja tych wspólnot. Uczestników spotkania przyjął Jan Paweł II.

Starożytne Kościoły wschodnie są nazywane także niechalcedońskimi, gdyż nie przyjęły postanowień Soboru Chalcedońskiego w 451 r., na którym m.in. potępiono monofizytyzm (pogląd, że w Chrystusie jest tylko jedna natura - boska, podczas gdy Kościół katolicki naucza, że istniały w Nim dwie natury: boska i ludzka, nie wymieszane, a przy tym stanowiące doskonałą jedność). Watykan od lat 70. prowadzi dialog z Kościołami wschodnimi, a w latach 1996 i 1997 podpisał deklaracje z obydwoma katoli-katami Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, w których wyjaśniono terminologiczne nieporozumienia dotyczące natury Chrystusa.

Przyszła konstytucja UE musi gwarantować status prawny Kościołów - takie stanowisko Watykanu przedstawił abp Renato Martino podczas konferencji poświęconej konstytucji europejskiej na Papieskim Uniwersytecie „Regina Apostolorum” (27 stycznia). Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, „doceniając wkład Kościołów w dobro wspólne, Unia będzie mogła nawiązać z nimi dialog, który sprzyjać będzie jej rozwojowi”, a uznanie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy „nie oznacza zaprzeczenia zasady świeckości, lecz właściwą jej interpretację”.

Życie człowieka nigdy nie może stawać się „przedmiotem”, gdyż od poczęcia po naturalną śmierć byt ludzki jest podmiotem nienaruszalnych praw - powiedział Jan Paweł II przed modlitwą Anioł Pański (2 lutego; we Włoszech obchodzi się wtedy Dzień Życia). Papież wyraził też współczucie rodzinom ofiar katastrofy promu kosmicznego „Columbia” i zapewnił o modlitwie w ich intencji.

Wołanie Salomona o dar mądrości z 9. rozdziału Księgi Mądrości było tematem papieskiej katechezy podczas audiencji ogólnej (29 stycznia). Jan Paweł II wyjaśnił, że Biblia, mówiąc o mądrości Bożej, nie ma na myśli wiedzy, umiejętności rozstrzygania spraw czy pokonywania trudności. Mądrość Boża, z którą mamy współpracować, jest „zdolnością wnikania w głęboki sens istnienia, życia i historii, wychodząc poza powierzchnię spraw i wydarzeń, aby odkryć ich ostateczne znaczenie, ustanowione przez Boga”.

Ekskomunika nałożona na siedem kobiet, które w czerwcu ub.r. przyjęły „święcenia kapłańskie”, nie zostanie cofnięta - ogłosiło watykańskie Biuro Prasowe (27 stycznia). Ekskomunikę nałożono w sierpniu ub.r., ponieważ kobiety nie uznały nieważności „święceń” (udzielił ich biskup-schizmatyk) i nie okazały skruchy.

W chwili zamykania tego numeru „TP” w Watykanie odbywa się prezentacja nowego dokumentu na temat New Age, przygotowanego przez dwie Papieskie Rady: ds. Kultury i ds. Dialogu Międzyreligijnego.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
„Rozwijania politycznego dialogu z Watykanem” życzył sobie prezydent Putin, witając nowego nuncjusza apostolskiego w Rosji. Abp Antonio Mennini przybył na Kreml, by złożyć listy uwierzytelniające.

Komisja władz USA ds. Przestrzegania Wolności Religijnej w Świecie jest zaniepokojona brakiem swobody wyznania w Rosji. Podczas tygodniowego pobytu w tym kraju Amerykanie poruszali sprawę wydaleń z tego kraju duchownych katolickich i protestanckich. Zdaniem przewodniczącej Komisji Felice Gaer, ekspertki ds. praw człowieka przy Amerykańskim Komitecie Żydowskim, liczba tych incydentów jest na tyle duża, że trudno mówić o przypadku. Komisja co roku sporządza raport o poszanowaniu swobód religijnych na świecie. Na jego podstawie Biały Dom ustala politykę wobec poszczególnych krajów tak, by zapewnić ich obywatelom wolność wyznania.

W wieku 90 lat zmarł w Niemczech Weren-fried van Straaten, założyciel organizacji „Kirche in Not/Ostpriesterhilfe” („Kościół w Potrzebie/ Pomoc Księżom na Wschodzie”). W połowie stycznia norbertanin uroczyście obchodził urodziny. Listy gratulacyjne przesłali mu wtedy m. in. prezydent Niemiec Johannes Rau, nuncjusz w Niemczech abp Giovanni Lajolo oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. „Kirche in Not” jest międzynarodową organizacją pomocy, działającą na prawie papieskim. Powstała w 1947 r., jej główna siedziba mieści się w Konigstein, a sekcje działają w 16 krajach. Finansuje przede wszystkim edukację duchownych, druk Biblii i książek religijnych, chrześcijańskie media, budowę i remonty kościelnych placówek oświatowych - do tej pory pomoc trafiła do 144 krajów. „Kirche in Not” rozdysponowuje ok. 70 mln dol. rocznie.

n Przewodniczący Konwentu Europejskiego jest przeciwny odniesieniu do Boga w preambule przyszłej konstytucji UE. Valery Giscard d'Estaing powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit”, że Europejczycy żyją w zupełnie świeckim systemie politycznym, więc religia nie odgrywa żadnej roli, a invocatio Dei nie jest potrzebne. n Policja grecka rozpoczęła oblężenie prawosławnego klasztoru Esfigmenou na Świętej Górze Athos. Wcześniej policjanci próbowali usunąć z niego 117 mnichów -akcję przeprowadzali na prośbę patriarchy Bartłomieja I z Konstantynopola, któremu podlega „republika mnichów” na Athos. Pod koniec ub.r. honorowy zwierzchnik światowego prawosławia zażądał, aby mnisi wymieniali w modlitwach imię patriarchy, czego mieszkańcy Esfigmenou nie czynią od 40 lat - nazywani zelotami, czyli gorliwymi, uważają patriarchów za heretyków, odkąd ci utrzymują kontakty ekumeniczne z katolikami i protestantami. Otoczeni mnisi zapowiedzieli, że będą się bronić: nad wieżą klasztoru powiewa transparent z napisem „Prawosławie albo śmierć!”. Władze greckie odcięły im prąd, wodę i dostawy żywności.

... I W POLSCE
W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. Liczba osób konsekrowanych w Polsce nie maleje i wynosi prawie 40 tys. - zmienia się jedynie ich „mapa”: spada liczebność zgromadzeń działających w Polsce od lat, za to powstało kilkadziesiąt nowych.

Biskupi z zadowoleniem przyjęli deklarację rządu do traktatu akcesyjnego z UE, dotyczącą nienaruszalności polskiego ustawodawstwa w sprawie ochrony życia i rodziny. Deklaracja przyjęta po konsultacjach z Kościołem stwierdza: „Rząd RP rozumie, że żadne postanowienia traktatu o UE, ustanawiającego wspólnoty europejskie, a także postanowienia traktatów modyfikujących lub uzupełniających te traktaty nie przeszkadzają RP w regulowaniu spraw o znaczeniu moralnym oraz odnoszących się do ochrony życia ludzkiego”.

Biskupi polscy są przeciwni wojnie prewencyjnej z Irakiem - oświadczył 31 stycznia rzecznik Konferencji Episkopatu o. Adam Schulz.

Abp Józef Życiński skrytykował działalność Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi. Podczas Mszy odprawianej w Dzień Życia Konsekrowanego metropolita lubelski przypomniał, że niedawno osoby zakonne i rodziny w Polsce otrzymały listy od Stowarzyszenia z apelem o wpłaty na rzecz krucjaty dla ratowania kraju. Arcybiskup zwrócił uwagę, że w ostatni piątek ukazało się w „Rzeczpospolitej” całokolumnowe ogłoszenie, wykupione przez Stowarzyszenie, pod hasłem: „Przystąpienie do Unii Europejskiej: deska ratunku czy pocałunek śmierci dla chrześcijańskiej Polski?” i że broszury pod takim tytułem otrzymują też księża. „Zabrać ostatni grosz ubogim emerytkom, by potem występować w roli ekspertów od UE, straszyć i grozić - to głęboko niemoralne” - podkreślił metropolita.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała odpowiedź na skierowane do Episkopatu pismo w sprawie TV Trwam, tworzonej przez o. Tadeusza Rydzyka. List Prymasa Polski zawiera fragment: „Tylko z prasy dowiedzieliśmy się, że Fundacja Lux Veritatis i program telewizyjny »Trwam« ma koneksje z instytucjami kościelnymi. Nie znamy okoliczności powstania takiego medium, stąd też nie możemy wypowiadać się na ten temat”. Rzeczniczka Rady wyjaśniła, że list kardynała „to głos bardzo ważny, ale ze względów formalnych nie może mieć decyduj ącego wpływu na przebieg procesu koncesyjnego”.

Prymas Polski kard. Józef Glemp obchodził 20. rocznicę mianowania kardynałem. Uroczystości otworzyła Msza odprawiona 2 lutego w warszawskiej archikatedrze. Odbyły się też dwa koncerty: w Teatrze Muzycznym Roma, gdzie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze oraz „koncert dla ubogich” w Galerii Jana Pawła II.

Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 6/2003