Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Po raz pierwszy po osiemnastu dniach pobytu Papieża w szpitalu wierni mogli usłyszeć jego głos. Na zakończenie niedzielnej modlitwy “Anioł Pański" Jan Paweł II wypowiedział kilka słów. Chociaż okno kliniki Gemellego, w którym pokazał się Papież, pozostało zamknięte, Jan Paweł II powiedział po włosku do mikrofonu: “Drodzy bracia i siostry, witajcie. Dziękuję za wasze odwiedziny". Potem dodał po polsku: “Witam Wadowice!". Pozdrowił także 400 legionistów Chrystusa, na koniec zaś życzył wszystkim dobrej niedzieli i tygodnia. Wcześniej, w rozważaniach odczytanych na Placu św. Piotra przez abp. Leonarda Sandriego, Papież podziękował mediom za zainteresowanie jego osobą i podkreślił: “Można karmić swego ducha także za pośrednictwem radia, telewizji i internetu". Zaprosił też młodych do licznego udziału w obchodach Niedzieli Palmowej za tydzień na Placu św. Piotra.
  • W środę (9 marca), ku zaskoczeniu wszystkich, Jan Paweł II pojawił się w oknie kliniki i pobłogosławił wiernych, którzy zebrali się pod szpitalem w porze audiencji generalnej.
  • Papież przypomniał nauczanie Soboru Trydenckiego o warunkach przyjmowania Komunii św. “Żyjemy w społeczeństwie, które często sprawia wrażenie, jakby zagubiło poczucie Boga i grzechu. Coraz pilniejsze staje się więc w tym kontekście wezwanie Chrystusa do nawrócenia, które zakłada świadome wyznanie własnych grzechów oraz prośbę o ich wybaczenie i zbawienie" - napisał Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników kursu dla spowiedników, co rok organizowanego przez Penitencjarię Apostolską. “Tylko ten, kto ma szczerą świadomość, że nie popełnił żadnego grzechu śmiertelnego, może przyjąć ciało Chrystusa. Mówi to wyraźnie Sobór Trydencki" - zaznaczył Papież.
  • Na sprawy rodziny, duchowieństwa i dobro wspólne społeczeństwa zwrócił uwagę Jan Paweł II w przesłaniu do biskupów Tanzanii. Hierarchowie składali w Rzymie wizytę “ad limina". 11 marca Papież przyjął w klinice Gemellego dwóch przedstawicieli tamtejszego Episkopatu. Przekazany im dokument wspomina o wspieraniu wartości rodzinnych w kontekście rozprzestrzeniania się AIDS: “Wierność w małżeństwie i wstrzemięźliwość poza nim są jedyną pewną formą ograniczenia dalszego szerzenia się tej epidemii" - stwierdził Jan Paweł II. Dodał, że szczególnym smutkiem napełnia go myśl o tysiącach osieroconych dzieci. Papież podkreślił także konieczność “utrzymywania i umacniania pełnych szacunku stosunków ze wspólnotą muzułmańską".
  • Sprzedano 330 tys. egzemplarzy - cały pierwszy nakład włoskiego przekładu książki Jana Pawła II “Pamięć i tożsamość". Dodrukowane zostanie dalsze 400 tys.

Kościół w świecie...

  • Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) o unijnym Traktacie Konstytucyjnym: pominięcie w preambule żydowsko-chrześcijańskiego dziedzictwa kontynentu i odwołania do Boga jest faktem bolesnym, wręcz skandalicznym. Bp Josef Homeyer wyraził jednak “szacunek i uznanie" dla autorów dokumentu i życzył jego ratyfikacji. Jego zdaniem konstytucja opiera się na wartościach obecnych również w Ewangelii. Gdy jednak nie pamięta się o ich korzeniach, można obawiać się, że nie będą traktowane jako obowiązujące. Dlatego Kościół musi zaszczepić świadomość chrześcijańskich korzeni Europy w ludzkich sercach i umysłach - stwierdził bp Homeyer podczas przemówienia w Brukseli z okazji 25. rocznicy powstania ComECE.
  • Przewodniczącym Episkopatu Hiszpanii został bp Ricardo Blazquez z Bilbao (Kraj Basków). Już w dniu wyboru nowy przewodniczący oświadczył, że chce podjąć otwarty dialog z socjalistycznym rządem. Podkreślił, że w obliczu niedawnych napięć w relacjach Kościół-państwo - np. w sprawie zalegalizowania związków homoseksualnych czy liberalizacji prawa rozwodowego i aborcyjnego - potrzeba spokoju oraz przejrzystości stanowisk obu stron.
  • Księża, którzy współpracując z KGB zdradzili bądź zaszkodzili komuś, nie powinni pracować jako duszpasterze - powiedział abp Sigitas Tamkevicius, metropolita kowieński. Wyjątek stanowią ci kapłani, którzy zastraszeni poddali się naciskowi. Hierarcha przyznał, że mimo usiłowań bezpieki wielu duchownych nie dało się zwerbować. Wyznał, że jego samego próbowano czterokrotnie namówić - bezskutecznie - na współpracę z tajnymi służbami ZSRR.
  • Diecezja St. George jako pierwsza katolicka diecezja Kanady ogłosiła bankructwo z powodu niemożności wypłacenia odszkodowań za pedofilskie przestępstwa duchownych. Poinformował o tym ordynariusz, bp Douglas Crosby. Ofiary pedofilskich czynów tamtejszych księży domagają się łącznie 50 mln dolarów odszkodowań.
  • Paryski sąd - na wniosek biskupów - nakazał wycofanie reklamy posługującej się “Ostatnią Wieczerzą" Leonarda da Vinci. Sąd uznał, że odzieżowa firma Marithé i Francis Girbaud w sposób niegodny wykorzystała symbole chrześcijańskie do celów handlowych. Postaci Chrystusa i apostołów zastąpiono wizerunkami kobiet ubranych w wyroby firmy (jedyny mężczyzna nosi dżinsy, a jego nagi tors oplatają kobiece ramiona). Zdaniem sądu umieszczenie plakatu w miejscach publicznych stanowi “agresywne i niepotrzebne wdzieranie się do najgłębszej warstwy wierzeń prywatnych". Wyrok nakazuje usunięcie reklam pod groźbą grzywny 100 tys. euro za każdy dzień opóźnienia.

... i w Polsce

  • O odstąpienie od prac nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach homoseksualnych zaapelowało do posłów siedem Kościołów z Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościół katolicki. Dokument przekazano marszałkowi Sejmu. “Przedstawiony przez Senat RP projekt ustawy o rejestrowanych związkach tej samej płci jest inicjatywą, która w naszym odczuciu zmierza do zakwestionowania samych fundamentów życia społecznego" - czytamy w stanowisku podpisanym przez sekretarza generalnego Episkopatu bp. Piotra Liberę oraz prezesa Rady, abp. Jeremiasza. Sygnatariusze podkreślili, że projekt jest sprzeczny z artykułem 18. Konstytucji, który definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
  • “Panie, zostań w naszych rodzinach" to hasło III Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Uroczystości zaplanowano na 18 i 19 czerwca 2005. Kard. Józef Glemp zapowiedział, że na Placu Teatralnym w Warszawie odbędą się dwie liturgie: w sobotę, przeznaczona głównie dla młodzieży, oraz transmitowana dzień później w TVP Msza św. dla wiernych z całego kraju. Podczas Kongresu odbędą się również procesja Eucharystyczna i wykłady związane z trwającym do października Rokiem Eucharystii.
  • Pierwszy Synod Diecezji Opolskiej przegłosował drugą i ostatnią część dokumentu końcowego (12 marca). Nowe przepisy zakładają m.in. powołanie w każdym dekanacie ojca duchownego oraz możliwość przejścia kapłana na emeryturę już po 70. roku życia. Kontrowersje wzbudziły propozycje komisji ds. duszpasterstwa mniejszości narodowych, aby w formie osobnego rozdziału wyodrębnić problematykę tych grup etnicznych. Pomysł odrzuciła komisja główna Synodu; decyzje dotyczące tego duszpasterstwa umieściła w różnych częściach postanowień końcowych, m.in. w rozdziale poświęconym Eucharystii. Jak tłumaczył abp Alfons Nossol, dzięki temu wspomniane zagadnienia nie staną się przedmiotem debaty o charakterze politycznym. Diecezjalny duszpasterz mniejszości, ks. Wolfgang Globisch, stwierdził jednak, że to dyskryminacja i brak uznania dla pracy jego zespołu. Uroczyste zakończenie Synodu nastąpi we wtorek po Wielkanocy. Nowe prawo wejdzie w życie 27 czerwca.
  • Komornik sprzedał na licytacji cztery samochody archidiecezji gdańskiej i maszynę poligraficzną (8 marca). Była to szósta licytacja w związku z egzekucją długów kościelnego wydawnictwa Stella Maris, po raz pierwszy jednak udało się sprzedać część wystawionych obiektów.
  • Jerzy Kłoczowski otrzymał Medal za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (9 marca). To najwyższe odznaczenie, jakie uczelnia przyznaje własnym profesorom, równe rangą doktoratowi honoris causa. “Historyk chrześcijaństwa, kultury polskiej i europejskiej, wielki humanista" - tak o laureacie mówił w laudacji prof. Henryk Gapski, dyrektor Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2005