Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II może się rozpocząć natychmiast - oświadczył Benedykt XVI. Podczas spotkania z duchowieństwem Rzymu w katedrze św. Jana na Lateranie Papież odczytał po łacinie: “Na prośbę kard. Camillo Ruiniego, wikariusza generalnego Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej, papież Benedykt XVI, biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności wyłożone w czasie audiencji udzielonej temuż kardynałowi wikariuszowi 28 kwietnia 2005 r., uchylił regułę pięciu lat od śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II (Karola Wojtyły), papieża, tak by proces jego beatyfikacji i kanonizacji mógł rozpocząć się natychmiast. Mimo jakiegokolwiek sprzeciwu". Ostatnie zdanie oznacza, że to nieodwołalna decyzja samego Papieża.
  • Benedykt XVI spotkał się z ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. “Pochodzę z kraju, gdzie pokój i braterstwo drogie są sercu wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza tych, którzy podobnie jak ja zaznali wojny i podziału między braćmi tego samego narodu, za sprawą niszczycielskich i nieludzkich ideologii, które pod pozorem marzeń i iluzji nałożyły ludziom jarzmo ucisku. Rozumiecie zatem, że jestem szczególnie wyczulony na dialog między wszystkimi ludźmi dla przezwyciężenia wszystkich form konfliktu i napięć i aby uczynić z naszej ziemi ziemię pokoju i braterstwa" - powiedział Papież. Benedykt XVI podkreślił, że Kościół nie przestanie głosić i bronić podstawowych praw człowieka, “łamanych jeszcze niestety w wielu stronach świata", jak prawo do życia, żywności, dachu nad głową, pracy, opieki zdrowotnej, obrony rodziny i rozwoju społecznego, poszanowania godności mężczyzny i kobiety. “Kościół - powiedział Benedykt XVI - nie domaga się dla siebie żadnych przywilejów, lecz jedynie prawa do swobodnego pełnienia swej misji". Papież podziękował rządom krajów reprezentowanych przy Watykanie, a także tych, które nie nawiązały jeszcze stosunków dyplomatycznych, za udział w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II i inauguracji nowego pontyfikatu. W rozmowie z ambasador RP Hanną Suchocką dodał, że ma nadzieję odwiedzić Polskę.
  • Pieśń, śpiewana w wizji z Apokalipsy przez sprawiedliwych, którzy zwyciężyli w walce z bestią, była tematem katechezy Benedykta XVI podczas środowej audiencji ogólnej. “Wznoszą oni hymn uwielbienia na cześć Boga, który nie jest obojętny na losy ludzkie, ale czynnie w nich uczestniczy" - powiedział Papież na Placu Św. Piotra. Po polsku dodał: “Pozdrawiam obecnych tu Polaków. W tych dniach razem z wami oddaję cześć św. Stanisławowi i polecam jego opiece cały Kościół w Polsce. Z serca wam błogosławię!".
  • Media to “nadzwyczajne narzędzie promocji solidarności i porozumienia rodziny ludzkiej" - powiedział Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą “Regina Coeli" (8 maja). “Mieliśmy tego dowód ostatnio przy okazji śmierci i uroczystego pogrzebu umiłowanego mego Poprzednika, Jana Pawła II" - kontynuował Papież, nawiązując do obchodzonego w tym dniu w niektórych Kościołach lokalnych Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Zdaniem Benedykta XVI, media “mogą sprzyjać wzajemnemu poznaniu i dialogowi albo też, przeciwnie, mogą podsycać uprzedzenia i pogardę między jednostkami i narodami, mogą przyczyniać się do szerzenia pokoju bądź podżegać do przemocy".
  • Na dziesięć dni aresztu w zawieszeniu sąd w Rzymie skazał dyrektora Radia Watykańskiego, ks. Pasquale’a Borgomeo i jego poprzednika, 84-letniego kard. Roberto Tucciego. Wyrok zapadł na podstawie paragrafu 674. włoskiego kodeksu karnego, czyli za “rzucanie w miejscu publicznym przedmiotów bądź substancji raniących, brudzących lub szkodliwych dla osób" (rozgłośni zarzucono emitowanie smogu elektromagnetycznego w miejscowości Santa Maria di Galeria pod Rzymem, gdzie znajdują się nadajniki Radia). Procesy w sprawie ciągną się od sześciu lat. “Ufamy, że włoski wymiar sprawiedliwości w następnych instancjach uzna w końcu poprawność postępowania dyrekcji rozgłośni, a tym samym przyczyni się do rozwiania cieni, jakie przez zbyt długi czas szkodziły jej reputacji i przyczyniły się do podsycania nieuzasadnionych obaw mieszkańców" - czytamy w nocie dyrektora programowego rozgłośni, ks. Federico Lombardiego.

Kościół w świecie...

  • Kard. Karl Lehmann wyraził uznanie dla budowy pomnika ku czci ofiar Holokaustu, odsłoniętego 10 maja w Berlinie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec wyraził nadzieję, że pomnik nie zostanie sprowadzony do miejsca rutynowych spotkań okolicznościowych albo obowiązkowych wizyt szkół i turystów. Ogromne pole kamieni nagrobnych w centrum stolicy Niemiec przypomina, że “bezmiar zbrodni Holokaustu wpisał się na trwałe w pamięć historyczną Niemców".
  • Echem odbiła się sprawa ks. Thomasa Reese’a, redaktora naczelnego jezuickiego pisma “America". O. Reese ustąpił ze stanowiska - jak informowały media - “na życzenie" Kongregacji Nauki Wiary, gdy kierował nią kard. Joseph Ratzinger.
  • Ks. Jose de Vera, rzecznik prasowy Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, odrzucił rewelacje, że Watykan zmusił Reese’a do odejścia, ale przyznał, że od kilku lat istniały pewne naciski. Kongregacja negatywnie oceniała pojawiające się w tygodniku teksty, krytyczne wobec nauczania Kościoła na temat m.in. małżeństw osób tej samej płci, celibatu czy kapłaństwa kobiet. De Vera podkreślił, że nie były to poglądy samego Reese’a, który jedynie uważał, że pismo powinno dopuszczać do głosu różne stanowiska wśród katolików. Rzecznik jezuitów powiedział, że Reese sam podjął decyzję o ustąpieniu, po przedyskutowaniu sprawy z przełożonym generalnym.

... i w Polsce

  • 50 tys. wiernych uczestniczyło w procesji z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława (8 maja). “Bądźmy wszyscy razem stróżami Ewangelii w Europie!" - zaapelował kard. Joachim Meisner. W kazaniu na Skałce metropolita Kolonii podkreślił, że obrona godności i praw człowieka w Europie to szczególne zobowiązanie dla Polaków jako narodu, z którego zrodził się biskup Stanisław i Jan Paweł II. Kard. Meisner zaprosił również młodych na sierpniowe Światowe Dni Młodzieży do Kolonii: “Wezmą w nich po raz pierwszy udział dwaj papieże: jeden z nieba, drugi z ziemi" - powiedział. Zaznaczył, że zaproszenie młodych do Kolonii jest ostatnią wolą zmarłego papieża.
  • Biskupi wezwali do powrotu “do ogromnego dziedzictwa, jakie nam zostawił" Jan Paweł II. List pasterski “Ojciec Święty Jan Paweł II - bezcenny i zobowiązujący dar od Boga" odczytano w kościołach w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Hierarchowie podkreślili, że “przyszedł czas na podjętą w duchu wiary refleksję, której owocem ma być nie tylko lepsza znajomość Jego nauczania, ale nade wszystko lepsze życie".
  • Dominikanie powołali komisję zakonną ds. zbadania infiltracji zgromadzenia przez tajne służby PRL (13 maja). Jeszcze przed wakacjami powinna ona przedstawić wstępny raport. Prowincjał, o. Maciej Zięba, spotkał się we Włoszech z o. Konradem Hejmą, którego IPN wskazał jako współpracownika komunistycznych służb. O. Zięba potwierdził, że wspólnie z przewodniczącym Episkopatu, abp. Józefem Michalikiem, zawiesił o. Hejmę w funkcji dyrektora ośrodka dla polskich pielgrzymów w Rzymie.
  • W Częstochowie obradowała Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Podczas spotkania wybrano nowego przewodniczącego Konferencji; został nim prowincjał krakowskich franciszkanów, o. Kazimierz Malinowski. W Polsce działa 56 zakonów męskich.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2005