Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Pieśń weselna dla Pomazańca Bożego i gody królewskie z Psalmu 45. stanowiły przedmiot katechezy Jana Pawła II podczas środowej audiencji ogólnej. Było to kolejne nauczanie z cyklu o Psalmach i hymnach, składających się na liturgię Nieszporów. Papież przypomniał, że w opiewanym przez psalm pięknie Pomazańca Bożego tradycja chrześcijańska dostrzegała Jezusa. “W świecie skażonym przez grzech i zło Osoba Chrystusa jest wyzwaniem, by ciągle Go odnajdywać na drogach wiary i upodabniać się do Niego. Piękno nie jest jednak celem samym w sobie. Dopiero, gdy łączy się z duchowym dobrem i świętością, staje się w człowieku przejawem Bożej dobroci, Jego piękna i sprawiedliwości" - powiedział Jan Paweł II.
  • Zwracając się do rodaków, Papież pozdrowił pielgrzymkę “Solidarności". “Cieszę się, że etos »Solidarności« nadal jednoczy tak wielu ludzi w naszej Ojczyźnie. Życzę, aby ten zdrowy duch przenikał do zjednoczonej Europy" - powiedział.
  • “Prymat w swej najgłębszej istocie nie jest pełnieniem władzy, ale »niesieniem brzemion innych«, jest odpowiedzialnością w miłości" - powiedział kard. Joseph Ratzinger podczas Mszy sprawowanej w 26. rocznicę śmierci Pawła VI i Jana Pawła I (28 września). Jan Paweł II uczestniczył w Mszy, siedząc przy ołtarzu. Wyjaśniając w homilii słowa św. Ignacego Antiocheńskiego o “przewodzeniu Kościołowi w miłości do Chrystusa", dziekan Kolegium Kardynalskiego i prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał, że “istotą chrześcijaństwa jest Chrystus - nie jakaś doktryna, lecz osoba, ewangelizować zaś znaczy prowadzić do przyjaźni z Chrystusem".
  • Papież przyjął w Watykanie prezydentów: Rumunii - Iona Iliescu, i Pakistanu - Perweza Muszarafa (30 września). Wspominając w przemówieniu do prezydenta Pakistanu, że żyjemy “w okresie niepokoju i przemocy", Jan Paweł II zachęcił Muszarafa i jego rodaków do dalszego szerzenia “ducha dialogu i tolerancji".
  • Karmelitanki opuściły watykański klasztor kontemplacyjny “Mater Ecclesiae". Rotacyjny klasztor powstał w 1994 r. na życzenie Papieża, który chciał, aby na terytorium Stolicy Apostolskiej modlitewną misję pełniły siostry klauzurowe. Przez pierwsze pięciolecie mieszkały tu klaryski, teraz do Watykanu wprowadzą się benedyktynki.

Kościół w świecie...

  • “Pukaliśmy do wszystkich drzwi, aby uwolniono dwie Włoszki" - powiedział Emmanuel Delly, chaldejski patriarcha Bagdadu, po uwolnieniu przez porywaczy Simony Toretty i Simony Pari, wolontariuszek z organizacji “Most do Bagdadu". “Pan sprawił, że jedne drzwi otwarto. Nie mogę powiedzieć które, ale ktoś je otworzył" - powiedział patriarcha. Dodał, że Kościół w Iraku “zagrał wszystkimi kartami", przynosząc “radość chrześcijanom i wyznawcom islamu". Komentatorzy podkreślają, że Delly odegrał - obok króla Jordanii - przełomową rolę w uwolnieniu zakładniczek.
  • “Ustąpiłem i odtąd jestem biskupem-seniorem" - oświadczył bp Kurt Krenn. Dotychczas kierował diecezją St. Pölten, przeżywającą w ostatnich miesiącach ciężkie chwile w związku z seksualnym skandalem w tamtejszym seminarium.
  • W rozmowie z dziennikiem “Standard" biskup powiedział: “Nie ustąpiłem z przyczyn zdrowotnych, bo jestem zupełnie zdrowy, ani też absolutnie pod naciskiem opinii publicznej, bo ten mógłbym jeszcze długo wytrzymać. Zawsze podkreślałem, że ustąpię tylko na prośbę Papieża". Zaznaczył też, że uczyniono mu “wielką niesprawiedliwość".
  • Kard. Karl Lehmann zaapelował do polityków o zrewidowanie preambuły projektu konstytucji UE. Jego zdaniem taki krok jest konieczny nie tylko ze względów religijnych, ale również prawno-etycznych. Dokument nie uwzględnia kilku podstawowych kwestii dotyczących życia ludzkiego, np. nie definiuje jego początku, choć stwierdza, że każdy człowiek ma prawo do życia.
  • Katolickie pismo “First Things" oskarżyło kard. Theodore’a McCarricka o wprowadzenie w błąd biskupów USA. Chodzi o stanowisko kard. Ratzingera w sprawie udzielania Komunii św. katolickim politykom opowiadającym się za aborcją. Gdy amerykański Episkopat obradował nad rozstrzygnięciem, McCarrick, prezentując fragmenty listu Ratzingera, stwierdził, że watykański hierarcha pozostawia kwestię do decyzji biskupów. Tymczasem w liście wyraźnie zaznaczono, że polityk uparcie odrzucający nauczanie Kościoła nie powinien otrzymywać Komunii. Abp Raymond Burke z St. Louis, który jako jeden z nielicznych hierarchów USA od początku prezentował taki pogląd, wyraził ubolewanie, że biskupi nie poznali całości listu kard. Ratzingera.
  • W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie doszło do bójki między franciszkanami i zakonnikami prawosławnymi (27 września). Bazylikę podzielono na trzy sektory: katolicki, greckoprawosławny i ormiański. Feralnego dnia duchowni prawosławni zdecydowali się przejść procesją przez sektor katolicki. Po kłótni z franciszkanami i przybyciu izraelskiej policji doszło do rękoczynów. Kilkunastu duchownych i kilku policjantów odniosło rany, zatrzymano i przesłuchano czterech duchownych prawosławnych.

... i w Polsce

  • Abp Tadeusz Gocłowski wystosował do duchownych archidiecezji list w sprawie ks. Henryka Jankowskiego z kościoła św. Brygidy (30 września). W dokumencie “Wspólna troska i odpowiedzialność za Kościół" napisał: “W 190 parafiach Kościoła Gdańskiego pracuje prawie siedmiuset kapłanów, którzy ofiarnie pracują i z niepokojem obserwują tę jedną parafię, która wcale nie odzwierciedla ich stylu życia i ich kapłańskiej apostolskiej pracy". Metropolita wspomina o liście, który posłał do ks. Jankowskiego, gdzie pisał “o jego niewątpliwych wysiłkach zmierzających do służby ludziom pracy, jego uzgodnionej z biskupem posłudze w stosunku do przywódców związkowych w okresie stanu wojennego i po nim, jego ofiarnej pracy nad odbudową kościoła św. Brygidy. Ale u tego kapłana jakby czas się zatrzymał. Z ambony uczynił trybunę polityczną, wygłasza poglądy, które nie odzwierciedlają stosunku Kościoła do niektórych ważnych problemów". Abp Gocłowski zaznaczył, że “kapłan nie może dzielić społeczeństwa" ani “podniecać nastrojów, które kłócą się z modlitewną atmosferą Ludu Bożego w świątyni". Tymczasem “niektórzy ludzie, stojący pod amboną albo otwierający głośniki radiowe" słuchają poglądów sprzecznych z Ewangelią i “wychodzą z kościoła zaciskając pięści zamiast wyciągać do innych otwartą ciepłą dłoń. Musimy to sobie spokojnie powiedzieć i to w prawdzie; w prawdzie nie manipulowanej, nie zakłamanej, nie posługującej się religijnymi sloganami, popartymi skrajnym, czyli grzesznym nacjonalizmem. Nasze niewłaściwe zachowanie jest najgroźniejszą formą prześladowania Kościoła". Metropolita odniósł się również do wymiaru obyczajowego sprawy: “Duszpasterz nie może pozostawać pod zarzutem braku respektu dla rodziców, którzy wobec biskupa płaczą, że ich syn, pozostając w bliskich relacjach z kapłanem, ucieka z domu, otrzymuje od kapłana pieniądze, nad którymi oni nie mają żadnej kontroli, że ten syn zagrożony jest narkotykami, że nie chodzi do szkoły". Hierarcha odrzucił pojawiający się w prasie zarzut pedofilii, bo “niczego nie udowodniono". Zaznaczył jednak, że zachowanie młodych ludzi “tolerowane przez Księdza Proboszcza Jankowskiego na plebanii zdecydowanie odbiegało i odbiega od normalnego wpływu duszpasterza". To wszystko zmusza biskupa - w oparciu o prawo kanoniczne - do odwołania proboszcza. Abp Gocłowski ma nadzieję, że nie będzie musiał wydawać odpowiedniego dekretu: ks. Jankowski sam zrzeknie się parafii i podejmie pracę w zorganizowanym przez siebie Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie.
  • Tymczasem prałat niespodziewanie wyjechał do Rzymu, a w niedzielę jego zwolennicy zorganizowali pikietę pod kościołem parafialnym.
  • Abp Sławoj Leszek Głódź objął rządy w diecezji warszawsko-praskiej (2 października). “Chciałbym być proboszczem proboszczów. Takim, który będzie blisko małych struktur" - zapowiedział podczas ingresu do katedry św. Floriana na Pradze. Na uroczystość przybyli m.in. nuncjusz, prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Abp Głódź, dotychczas biskup polowy Wojska Polskiego, zadeklarował, że będzie się starał, aby Kościół katolicki zajmował należne mu miejsce w narodzie i państwie. Przestrzegał, przed redukowaniem jego roli do - jak się wyraził - “funkcji reglamentariusza opieki społecznej, instytucji pocieszenia i resocjalizacji".
  • Hospicjom poświęcono 60. Tydzień Miłosierdzia. Obchody rozpoczęły się 3 października pod hasłem “Życiem otulana śmierć. Naśladować Chrystusa w posłudze hospicyjno-paliatywnej". W Polsce działa ponad 150 hospicjów domowych i 50 stacjonarnych. Pracuje w nich 2,5 tys. wolontariuszy.
  • Prawo i Sprawiedliwość skierowało do Sejmu projekt uchwały “w sprawie stanowiska RP w kwestii poszanowania życia ludzkiego". Dokument wzywa rząd do poparcia konwencji ONZ przewidującej całkowity zakaz klonowania, jak i do odmowy finansowania z budżetu UE badań na komórkach macierzystych z ludzkich embrionów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2004