KRONIKA

10 – 17 marca

17.03.2014

Czyta się kilka minut

Możemy być sojusznikami mimo ciemnych kart historii. (Prof. Stanisław Krajewski, jeden z laureatów nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, o przyszłości dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, Kraków, 6 marca 2014 r.)

Ks. prof. Tomáš Halík, czeski filozof, teolog i duszpasterz, został tegorocznym laureatem Nagrody Templetona.
Nagroda – nazywana „teologicznym Noblem” – jest przyznawana za „wyjątkowy wkład w głoszenie duchowego wymiaru życia, za pomocą myśli, pracy badawczej lub praktycznej”. (Zob. artykuł Wojciecha Bonowicza o ks. Halíku w „TP”).


Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemiec został kard. Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi. Zaraz po wyborze kard. Marx zaznaczył, że nie jest „papieżem Niemiec” i że zamierza pracować we wspólnocie „z braćmi-biskupami”. Komentatorzy uważają hierarchę za „człowieka Franciszka”. Jest on jednym z członków ośmioosobowej rady kardynałów doradzającej papieżowi w sprawach związanych z reformą kurii rzymskiej, a także przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Przed dwoma tygodniami Franciszek mianował go koordynatorem nowo powstałej w Watykanie Rady ds. Ekonomicznych. Wyboru przewodniczącego episkopatu niemieccy biskupi dokonali 12 marca w Münster.


Do końca marca Poczta Polska będzie przyjmowała bezpłatnie paczki z pomocą dla rodzin na Ukrainie w ramach akcji „Rodzina rodzinie”. Za pośrednictwem Caritas w Polsce i na Ukrainie paczki (ich waga nie może przekraczać 20 kg) zostaną przekazane ok. 100 potrzebującym rodzinom. „W latach 80. ub. wieku polskie rodziny otrzymywały paczki z pomocą z Niemiec, Francji, Szwecji czy Holandii. Dziś w potrzebie są ukraińskie rodziny, a my możemy się odwdzięczyć” – mówi Agnieszka Homan z archidiecezji krakowskiej. Chętni do wysłania paczek proszeni są o kontakt pod numerem tel. 12 637 07 12 lub mailowo: krakow@caritas.pl. Tą drogą uzyskają szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania przesyłki.


Patriarcha Cyryl: rosyjski Kościół prawosławny modli się o pokój na Ukrainie. Patriarcha moskiewski i całej Rusi 14 marca na nabożeństwie wielkopostnym w stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela zapewniał, że jego Kościół modli się, „aby nigdy bracia tej samej wiary i krwi nie zadawali sobie nawzajem śmierci i zniszczeń”. Zauważył jednocześnie, że na obszarach historycznego „Świata Rusi” istnieją niezależne państwa, dodając, że „z szacunkiem odnosimy się do ich suwerenności, do ich gotowości i pragnienia samodzielnego budowania swego życia narodowego”. Nie oznacza to jednak, że pragnieniom tym musi towarzyszyć „niszczenie wspólnej jednolitej przestrzeni duchowej” – stwierdził mówca.


Prof. Stanisław Krajewski oraz Mirosław Skrzypczyk zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. „Chrześcijanie mogą uszanować tajemnicę Izraela. A Żydzi mogą uszanować tajemnicę Kościoła. Możemy być sojusznikami mimo ciemnych kart historii” – mówił 6 marca pierwszy z laureatów podczas uroczystości w Krakowie. Prof. Krajewskiego – filozofa, autora książek i artykułów nt. judaizmu, współtwórcę Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – nagrodzono za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania. Laureat przywołał żydowską myśl, zgodnie z którą chrześcijanie są jedynymi przyjaciółmi Żydów. Z kolei w uznaniu zasług w inicjatywach na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej uhonorowano Mirosława Skrzypczyka – nauczyciela języka polskiego ze Szczekocin, autora projektów poświęconych tematyce żydowskiej, jednego z głównych organizatorów Szczekocińskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. W Krakowie wspominał on swoje pierwsze spotkanie z Żydami. W dzieciństwie jego ojciec otrzymywał świąteczne kartki od Żyda, któremu dziadek pomagał w czasie wojny. „Bez tych kartek i bez mojego dziadka nie byłoby mnie tu dziś” – mówił Skrzypczyk. Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przed sześcioma laty przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Więcej informacji: www.przymierze.krakow.pl.


Jeśli nie Franciszek – to kto? Zdaniem b. sekretarza papieża Jana XXIII, kard. Lorisa Capovilli, niewiele brakowało, a Franciszek byłby... Janem XXIV. Hierarcha powiedział niedawno włoskiej gazecie regionalnej „Eco di Bergamo”, że w marcu 2013 r., podczas telefonicznej rozmowy z nim, nowo wybrany papież zastanawiał się, czy nie przyjąć imienia następcy „papieża Soboru”. 13 marca minął rok od wyboru kard. Jorge Bergoglio na papieża, zaś 27 kwietnia w Watykanie odbędą się uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2014