KRONIKA

28 grudnia – 3 stycznia

04.01.2014

Czyta się kilka minut

Chrystus przyszedł na świat przede wszystkim w celu przywrócenia pokoju. Dzisiaj ten sam Chrystus z Betlejem woła do każdej i każdego z nas: dosyć podziałów, dosyć niesprawiedliwości i uciskania najsłabszych, dosyć języka nienawiści, dosyć stawiania murów i stawania po różnych stronach barykady, pokój mój wam daję! (Mówił w Nowy Rok w Katedrze Gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk.)


Najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem na świecie był dla Polaków wybór kard. Jorgego Mario Bergoglia na papieża – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Franciszek został także „Człowiekiem Roku” tygodnika „Time”, a prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby oświadczył, że papież jest jego osobistym Człowiekiem Roku 2013. – Swoim przykładem zmienił ukierunkowanie Kościoła katolickiego. Był niezwykle skuteczny – przyznał arcybiskup Canterbury w audycji radia BBC. Brytyjski dziennik „The Financial Times” w edytorialu zatytułowanym „Nadzwyczajna postać Franciszka” stwierdził, że w 2013 r. nikt bardziej nie przykuwał uwagi ludzi z całego świata niż Franciszek, który w ciągu dziewięciu miesięcy, które upłynęły od jego wyboru, rozpoczął ważną rewizję kierowania i rządzenia papiestwem.

„Człowiekiem Roku 2013” uznała Franciszka nawet jedna z największych międzynarodowych organizacji boksu zawodowego – World Boxing Council (WBC). Według WBC nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego okazał się „sługą swych bliźnich” i „zwiastunem pokoju na świecie”.


Taizé: za rok katolicka młodzież z Europy spotka się w stolicy Czech. 37. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się na przełomie 2014 i 2015 r. w Pradze – zapowiedział w katedrze w Strasburgu przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois. Stolica Czech po raz drugi będzie gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych, którzy wcześniej zjechali do Pragi na przełomie 1990 i 1991 r. Brat Alois zaznaczył też, że rok 2014 będzie rokiem Ameryki. W kwietniu i maju odbędą się spotkania młodych w Teksasie i Meksyku, a w październiku w Republice Dominikańskiej, Portoryko i na Kubie.


Watykan zapowiedział spotkanie w sprawie pokoju w Syrii. Działające w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podaje, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. w Syrii zginęło blisko 73,5 tys. osób, z tego 22,5 tys. cywili. W ciągu całej wojny, rozpoczętej w marcu 2011 r., liczba zabitych przekroczyła 130 tysięcy. Pracujących w Syrii kapłanów i zakonnice bp Giuseppe Nazzaro, emerytowany wikariusz apostolski Aleppo, nazwał prawdziwymi bohaterami chrześcijańskiego świadectwa, bez których posługi i tak dramatyczna sytuacja byłaby o wiele gorsza. Codzienność syryjskich chrześcijan hierarcha nazywa „niekończącą się drogą krzyżową”.

Na zaproszenie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie spotka się 13 stycznia międzynarodowa grupa ekspertów, którzy będą się zastanawiać nad tym, jak osiągnąć zawieszenie broni w Syrii, aby umożliwić pomoc humanitarną dla mieszkańców kraju. Uczestnicy spotkania zajmą się także losem tamtejszych chrześcijan. W warsztatach na temat: „Czy możemy pozostać obojętni w sprawie Syrii?” wezmą udział m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad el-Baradei z Egiptu, były minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Ángel Moratinos i amerykański ekonomista Jeffrey Sachs. Spotkanie otworzy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran. Obrady w Watykanie odbędą się na pięć dni przed spotkaniem Genewa II – międzynarodową konferencją pokojową w sprawie Syrii, z udziałem przedstawicieli różnych państw, w tym także samej Syrii.


Zmarła Teresa Klimek, prezes gorzowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, współtwórczyni Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, współorganizatorka Dni Kultury Chrześcijańskiej. Urodziła się w październiku 1929 r. w Hrubieszowie. W 1966 r. ukończyła studia matematyczne na UAM w Poznaniu. Uczyła w gorzowskich szkołach średnich. Dwukrotnie była odznaczona nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania, została wyróżniona m.in. nagrodą biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej „Człowiek – Człowiekowi”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem Miejsc Pamięci Narodowej. Zmarła 29 grudnia 2013 r.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2014