KRONIKA

17 – 27 grudnia

28.12.2013

Czyta się kilka minut

To była największa nowość w Kościele w ostatnim roku, przez którą Benedykt XVI dał dowód wielkiej pokory i jednocześnie wielkiego zaufania do Ducha Świętego co do przyszłości. (Kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, o abdykacji papieża Benedykta XVI w rozmowie z Radiem Watykańskim 26 grudnia.)


Orędzie „Urbi et Orbi”.
„Prawdziwy pokój nie jest równowagą między przeciwnymi siłami”, nie jest też „piękną »fasadą«, za którą kryją się spory i podziały”. Pokój jest codziennym zaangażowaniem w oparciu o łaskę, jaką Bóg nam dał w Jezusie Chrystusie – mówił Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu wygłoszonym ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra.


Biskupi w Boże Narodzenie. „Jan Paweł II jest bliski dla milionów chrześcijan i niechrześcijan na całym świecie. Dzisiejszy Kościół żyje jego nauczaniem, jego świadectwem i jego świętością, która będzie miała swój wielki finał za cztery miesiące, w niedzielę Miłosierdzia Bożego” – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Boże Narodzenie w katedrze na Wawelu. Prymas Polski podczas Pasterki w katedrze gnieźnieńskiej wskazywał na tragizm świata, który nie rozpoznaje swego Stwórcy. „Nie zawsze dokonuje się to wprost” – mówił abp Józef Kowalczyk. „Czasami jest to zmiana pojęć, gdy słowa »ojciec« czy »matka« zastępuje się sformułowaniem »partnerzy«; gdy tradycyjną definicję rodziny nazywa się stereotypem wymagającym unowocześnienia; pracę w dzień święty argumentuje się względami ekonomicznymi; brak szacunku do rodziców nazywa się bezstresowym wychowaniem; zabijanie to prawo do decydowania o własnym życiu; a nieuczciwe warunki pracy, zatrudnianie na czarno, głodowe pensje kwituje się wspólnym mianownikiem: takie czasy” – wyliczał Prymas. Ostrzej przemawiał metropolita poznański, potępiając m.in. aborcję. „Kto otwiera serce niemowlęciu owiniętemu w pieluszki i leżącemu w żłobie, ten patrzy z szacunkiem na ludzkie życie. Takiego spojrzenia zabrakło pewnej polskiej działaczce feministycznej, która wykorzystując z premedytacją wymowę Wigilii Bożego Narodzenia, bawi się prawdziwą lub fikcyjną zapowiedzią aborcji właśnie w Wigilię” – mówił abp Stanisław Gądecki, nawiązując do głośnej wypowiedzi Katarzyny Bratkowskiej.


Metropolita Kolonii upomina papieża w sprawie rozwodników. W wywiadzie dla niemieckiego radia z okazji jubileuszu 80. urodzin kard. Joachim Meisner ujawnił szczegóły ze swojej niedawnej rozmowy z papieżem. Niemiecki hierarcha miał powiedzieć Franciszkowi, że niektóre jego wypowiedzi pozostawiają wiele otwartych pytań, które powinny zostać lepiej wyjaśnione dla mniej obeznanych ludzi. Wskazał na papieskie słowa o komunii dla rozwiedzionych podczas konferencji prasowej w drodze powrotnej z Brazylii do Rzymu. Odpowiadając na pytanie dotyczące tego problemu, Franciszek wskazał na potrzebę miłosierdzia. Kard. Meisner zaznaczył, że w jego ojczyźnie miłosierdziem rozwiązuje się problem wszelkich ludzkich słabości. Papież miał się temu zdecydowanie przeciwstawić, podkreślając, że miłosierdzie musi być zgodne z prawdą. Franciszek podkreślił ponadto, że otwarte kwestie teologiczne rozstrzyga Kongregacja Nauki Wiary, którą przed Soborem kierował sam papież i która do dziś jest najważniejszą dykasterią Kurii. Dlatego też prefekta tej kongregacji nie można traktować jako osoby prywatnej – powiedział Franciszek. Nawiązał on tym samym do niedawnych oświadczeń abp. Gerharda Müllera, który przypomniał, że nierozerwalność małżeństwa nie podlega kompetencji Kościoła. Słowa te spotkały się z ostrą krytyką niektórych niemieckich biskupów.


Aż 30 tys. uczestników Europejskiego Spotkania Młodych. Od 28 grudnia do 1 stycznia we francuskim Strasburgu odbywa się organizowane przez braci z Taizé już po raz 36. Europejskie Spotkanie Młodych. Wśród 30. tysięcy uczestników znajduje się m.in. 4,5 tys. Polaków, 2,6 tys. Ukraińców i 1 tys. Białorusinów. Brat Alois, przeor Taizé, skierował do młodych przesłanie w postaci „Czterech propozycji na rok 2014” (dołączyć do modlącej się lokalnej wspólnoty; obdarzać ludzi przyjaźnią ponad granicami, które chcą nam to uniemożliwić; wspólnie z innymi osobami regularnie modlić się i rozmawiać; oraz sprawić, aby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się bardziej dostrzegalna). „Papież liczy na was i na to, że dzięki waszej wierze i waszemu świadectwu ewangeliczny duch pokoju i pojednania będzie promieniował pośród waszych rówieśników” – napisał Franciszek do uczestników spotkania.


Jubileusz Wilkanowicza. 3 stycznia 90. urodziny obchodzi Stefan Wilkanowicz – jeden z ojców założycieli środowiska „Znaku” i „Tygodnika Powszechnego”. Ukończył Politechnikę Warszawską i filozofię na KUL-u. Zakładał Kluby Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie. Od 1957 związany ze „Znakiem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. W latach 1978-94 redaktor naczelny miesięcznika „Znak”. Współautor preambuły do Konstytucji RP. Panie Stefanie, dwustu lat życia!


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2014