KRONIKA

26 listopada – 2 grudnia

02.12.2013

Czyta się kilka minut

Starzeję się i jestem mnichem, który postanowił spędzić resztę swych dni na modlitwie i wypoczynku. (Odpowiedział Benedykt XVI chaldejskiemu patriarsze Babilonii abp. Sako na zaproszenie do Iraku.)


Przyszłoroczny Synod poświęcony rodzinie: bez tabu.
Fakt, że w rozesłanej do diecezji ankiecie przedsynodalnej znalazło się m.in. pytanie o komunię dla osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek małżeński, „oznacza, że naszą intencją jest, by omówić tę kwestię bez żadnych tabu” – powiedział sekretarz Synodu abp Lorenzo Baldisseri w rozmowie z Andreą Torniellim na portalu Vatican Insider. Hierarcha zaznaczył, że w pracach Synodu może być pomocne doświadczenie Kościoła prawosławnego. Zastrzegł jednak, że ankiety nie należy traktować jako plebiscytu: „Pomysł powstał z pragnienia, by dowiedzieć się o indywidualnym i wspólnotowym doświadczeniu ludzi bezpośrednio od nich, w celu zebrania danych statystycznych, refleksji i przemyśleń”.


Kongres Kobiet napisał do papieża list przeciwko nagonce na gender. „Jesteśmy zbulwersowane i bezradne w obliczu rozpętanego szaleństwa nienawiści. Od kilku miesięcy hierarchowie, księża, katecheci, katoliccy publicyści krytykują tak zwaną »ideologię gender« rozumiejąc przez nią emancypacyjne, egalitarne i partycypacyjne dążenia kobiet do pełnego poszanowania ich praw oraz równego statusu i godności” – napisały sygnatariuszki listu. „Nie jesteśmy w stanie zrozumieć postawy niektórych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce, którzy odrzucają ideę porozumienia, równości, wyrozumiałości, poszanowania równej godności wszystkich”. Autorki listu pytają papieża, co powinni robić wierzący i niewierzący, „by przepiękna, nasycona duchem ewangelicznej miłości, otwartości, odnowy i pragnieniem pokoju” adhortacja „Evangelii Gaudum” stała się realnym projektem życia Kościoła. Pod listem podpisały się m.in.: Henryka Bochniarz, Magdalena Środa i Wanda Nowicka. List skomentowała powołana niedawno przez biskupów Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet. Zdaniem członkiń tej Rady celem listu jest próba ograniczenia głoszenia opinii przez ludzi Kościoła.


Chorwaci chcą w konstytucji zapisu o tradycyjnym małżeństwie. Dwie trzecie Chorwatów opowiedziało się za wpisaniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. 66 proc. głosujących było za zmianą w konstytucji. Przeciw było prawie 34 proc. Frekwencja wyniosła blisko 38 proc., ale bez względu na frekwencję referendum jest obligujące. Inicjatorem plebiscytu było stowarzyszenie „W imię rodziny”, które zebrało pod petycją o zorganizowanie głosowania ponad 740 tys. podpisów. Kościół wyraził pełne poparcie dla tego przedsięwzięcia. „To referendum może zapobiec kaprysom zmiany instytucji małżeństwa przez ewentualną, arbitralną większość parlamentarną, niezależnie od woli narodu, jak stało się to na przykład we Francji” – napisali biskupi, przypominając, że w skład stowarzyszenia „W imię rodziny” wchodzą nie tylko katolicy i chrześcijanie, ale także muzułmanie, żydzi, agnostycy i ateiści.


Polak nadal watykańskim prefektem. Papież Franciszek potwierdził w pełnionych obowiązkach prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego, rozszerzył jednak znacznie grono członków tej dykasterii. Jednym z jej nowych członków został m.in. metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.


Katoliccy patriarchowie Kościołów Wschodnich odwiedzili Benedykta XVI. Po plenarnym posiedzeniu Kongregacji Kościołów Wschodnich 23 listopada uczestniczący w nim patriarchowie i prefekt tego urzędu kard. Leonardo Sandri odwiedzili papieża seniora Benedykta XVI w jego klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. O spotkaniu poinformowała włoska agencja AsiaNews, powołując się na stronę internetową chaldejskiego Patriarchatu Babilonii w Iraku. Jego zwierzchnik patriarcha Raphaël Louis Sako I napisał, że „było to przyjacielskie spotkanie. Zapytaliśmy go o zdrowie, a on pytał nas o Bliski Wschód i o sytuację chrześcijan wschodnich”. Papież senior zaproszony także został do Iraku.


Biskup mormoński wizytował wspólnotę w przebraniu bezdomnego. Członków jednej z kongregacji mormonów na przedmieściach Salt Lake City zgromadzonych na nabożeństwie z okazji Dnia Dziękczynienia odwiedził bezdomny i próbował złożyć im życzenia. Większość zgromadzonych ignorowała jego starania, kilka osób obdarowało go jałmużną i aż pięć poprosiło, by wyszedł – poinformował portal Ekumenizm.pl. Komentując zdarzenie, biskup powiedział, że jego celem nie było zawstydzenie wiernych, lecz przypomnienie im, że powinni być braćmi dla ludzi z różnych środowisk.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2013