KRONIKA

19 – 25 lutego 2013

25.02.2013

Czyta się kilka minut

Miasto zawsze ukazywało dwojaką tajemnicę – dobra i zła, świętości i grzechu. W sensie pozytywnym przedstawia ono uprzywilejowane miejsca spotkania człowieka z Bogiem. (O. Pierre-Marie Delfieux, „Źródło na pustyni miast” – reguła monastycznych wspólnot jerozolimskich.)


21 lutego zmarł założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich o. Pierre-Marie Delfieux.
Urodził się w 1934 r. w południowej Francji. W 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterza akademickiego na Sorbonie. Po powrocie w 1975 r. z dwuletniego pobytu na Saharze, gdzie żył jako eremita, o. Delfieux założył w Paryżu pierwsze Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie. Regułą Wspólnot stała się „Livre de vie” („Księga życia”) napisana przez o. Delfieux (po polsku ukazała się w 1990 r. pod tytułem „Źródło na pustyni miast”). Szczególnym charyzmatem Wspólnot jest prowadzenie życia monastycznego w sercu wielkich miast i doświadczanie codziennych kłopotów zwykłych ludzi (członkowie Wspólnot m.in. pracują zawodowo). Mnisi i mniszki mieszkają oddzielnie, ale kilka razy na dzień spotykają się na modlitwie, kładąc nacisk na piękno liturgii. Wokół wspólnot monastycznych gromadzą się wspólnoty ludzi świeckich, które żyją niektórymi elementami reguły monastycznej. W Polsce Wspólnoty Jerozolimskie znajdują się w Warszawie przy ulicy Łazienkowskiej 14.


Nieporonna pigułka „dzień po” dozwolona. Dozwolone jest podawanie środków antykoncepcyjnych kobiecie, która padła ofiarą gwałtu, natomiast niedozwolone jest w takiej sytuacji podawanie środków poronnych – stwierdził w wywiadzie dla portalu Vatican Insider prezes Papieskiej Akademii „Pro Vita” bp Ignacio Carrasco de Paula. Watykański hierarcha odniósł się do oświadczenia niemieckich biskupów stwierdzającego, że kobiety, które padły ofiarą gwałtu, mogą liczyć w szpitalach katolickich także na pomoc w postaci pigułki „dzień po”, „o ile będzie miała działanie antykoncepcyjne, a nie aborcyjne”. W przypadku gwałtu – wyjaśnił bp Carrasco de Paula – mamy do czynienia z aktem seksualnym, którego natura uległa zniszczeniu przez przemoc. Z tego względu środek antykoncepcyjny nie ma już antykoncepcyjnego sensu moralnego. Natomiast określenie, jakie środki mają działanie antykoncepcyjne, a jakie – poronne, należy do lekarzy, a nie do Kościoła. Wypowiedź bpa Carrasco de Paula oraz decyzja niemieckiego Episkopatu wzbudziły protesty środowisk pro-life, które twierdzą, że na rynku medycznym nie ma tabletek „dzień po” o nieporonnym działaniu.


Diakonat i władza także dla kobiet. „Kobiety powinny być dopuszczone do najwyższych gremiów decydujących w Kościele” – uważa kard. Walter Kasper. Na wiosennym zebraniu Episkopatu Niemiec w Trewirze emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaproponował, aby idąc za przykładem apostołów, „w ramach mającej nastąpić odnowy struktur synodalnych kobiety mogły uczestniczyć w określonym stopniu w synodach, w radach duszpasterskich oraz w komisjach”. Dotychczas kobiety nie miały prawa głosu ani na synodach, ani na soborach. Kard. Kasper przypomniał, że kobiety były obecne już na tzw. soborze apostolskim w Jerozolimie w I wieku. „Również w Watykanie kobiety powinny otrzymać większe kompetencje” – uważa hierarcha. Kardynał dostrzega także potrzebę święceń diakonatu kobiet. Zachęcił, aby w tym celu nawiązać do tradycji urzędu diakonis, który istniał już w pierwotnym Kościele i jest do dziś kontynuowany w niektórych Kościołach prawosławnych.


83 mln zł przekażą Kościołowi podatnicy z odpisu 0,5 proc. Taką orientacyjną kwotę podała KAI w oparciu o wewnątrzkościelne symulacje. W obliczeniach uwzględniono, że odsetek podatników wspierających organizacje pożytku publicznego 1 procentem podatku wynosił ostatnio 38 proc. i najprawdopodobniej odsetek odpisujących na Kościół będzie mniejszy. Po spotkaniu 21 lutego Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych ustalono, że Fundusz Kościelny ma zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem z podatku w wysokości 0,5 proc. Państwo będzie przez 3 lata wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90–100 mln zł z Funduszu. Odpis podatkowy obowiązywałby od 1 stycznia 2014 r. Już teraz pojawiły się m.in. pytania, w jaki sposób odpis będą mogły realizować małżeństwa mieszane, które do tej pory rozliczały się wspólnie.


Studenci Krakowa podziękują papieżowi. W dniu rezygnacji Benedykta XVI, w czwartek 28 lutego o godzinie 19.30 podczas Mszy św. w uniwersyteckim kościele św. Anny, studenci podziękują papieżowi za dar pontyfikatu. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś. Zaproszeni są wszyscy studenci Krakowa.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2013