KRONIKA

13 – 19 listopada 2012

19.11.2012

Czyta się kilka minut

Kościół katolicki za mało chwali się tym, co udało mu się osiągnąć przy okazji Wielkiego Jubileuszu. (Bono, lider zespołu U2 w Watykanie, 16 listopada 2012 r.).


16 listopada w wieku 86 lat zmarł w Kielcach ks. prof. Józef Kudasiewicz, nazywany „ojcem polskiej teologii biblijnej”. Był związany z KUL i kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym. Uznawano go za jeden z największych polskich autorytetów w dziedzinie teologii biblijnej Nowego Testamentu. Był kapłanem przez 60 lat. Msza żałobna zostanie odprawiona w środę 21 listopada w bazylice katedralnej w Kielcach. Pogrzeb odbędzie się w Kijach, rodzinnej wsi ks. Kudasiewicza.


Zgodnie z nauką Kościoła i prawdą o godności ludzkiego życia nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro” – napisał w liście do wiernych abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński uznał, że głosując za in vitro, wierzący odłącza się od wspólnoty Kościoła („niech pamięta, by nie prosił też Kościoła o dar Komunii świętej”). List odczytano w świątyniach 18 listopada.


Tysiące ludzi przeszło 17 listopada ulicami Dublina i Galway (Irlandia) w marszach poświęconych pamięci Savity Halappanavar. 31-letnia kobieta zmarła w 17. tygodniu ciąży. Po tym, jak zaczęła ronić, lekarze mieli odmówić aborcji i czekać trzy dni, aż płód obumrze sam. Tragedia wywołała dyskusję nad restrykcyjnym prawem antyaborcyjnym Irlandii. Ponad 50 posłów do Parlamentu Europejskiego podpisało petycję o złagodzenie przepisów (do czego polityków zobowiązał już w 1992 r. irlandzki sąd najwyższy). Aktywiści ruchu pro-life odpowiadają, że ten smutny przypadek jest „wykorzystywany instrumentalnie”.


Na UKSW w Warszawie odbyła się debata „Jaki Kościół 50 lat po Soborze Watykańskim II?” (13 i 14 listopada). Jej tematem były konsekwencje reform posoborowych oraz obecność Kościoła i chrześcijan w świecie. W spotkaniu wzięli udział m.in. kard. Kazimierz Nycz, bp Grzegorz Ryś i o. prof. Jacek Salij, który mówił o zamieszaniu wywołanym przez „hermeneutykę nieciągłości”, polegającym na zwątpieniu niemal we wszystko, w co Kościół wierzył od wieków: od boskości Chrystusa po sens prymatu papieża. Skrót konferencyjnego wystąpienia o. Macieja Zięby drukujemy na s. 16. Współorganizatorem sesji była Fundacja im. J. Turowicza.


Oburzenie wielu Słowaków wywołała decyzja Banku Narodowego o usunięciu z wizerunków Cyryla i Metodego krzyży i aureol. Postaci świętych pojawią się na pamiątkowej monecie o nominale 2 euro, która zostanie wkrótce wybita. „Ponieważ będzie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady neutralności religijnej” – tłumaczyła rzeczniczka banku, dodając, że usunięcie krzyży i aureoli zarekomendowała Komisja Europejska „na wniosek niektórych krajów Wspólnoty”. Do tej pory na słowackich monetach euro widniały: zamek w Bratysławie i tatrzański Krywań.


W Krakowie odprawiono Mszę św. za jedność Kościoła. 17 listopada w kościele ojców dominikanów modlili się katolicy z różnych środowisk. Do wspólnej Eucharystii wezwali m.in. publicyści „Gazety Wyborczej”, „Pressji” oraz portalów Rebelya.pl i Deon.pl. „Nie chcemy udawać, że różnice między nami nie istnieją – napisali w liście otwartym. – Wręcz przeciwnie – uważamy, że spór sam w sobie nie jest zły, może być twórczy. Jedność Kościoła nie oznacza i nigdy nie oznaczała jakiejś uniformizacji, a przeciwnie – Kościół zawsze był symfoniczny, było w nim miejsce na pewien pluralizm”. List mówił też o potrzebie powstania nowego ruchu „ekumenicznego”, który działałby wewnątrz Kościoła katolickiego.


W Watykanie gościł Bono, wokalista zespołu U2, zaangażowany w kampanię przeciwdziałania ubóstwu. 16 listopada podziękował Kościołowi za jego wysiłek zmniejszenia zadłużenia krajów rozwijających się. Jego zdaniem „Kościół zasługuje na wielkie uznanie za to, że znalazł się w awangardzie tego ruchu”. Bank Światowy szacuje m.in., że dzięki pieniądzom zaoszczędzonym w ten sposób przez kraje najuboższe liczba dzieci uczęszczających do szkół zwiększyła się o 52 miliony.


Ojcowie benedyktyni zapraszają na debatę „Aby życie nie sprzeciwiało się przyjętej godności. W poszukiwaniu korzeni i jedności Europy” (23 listopada, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie). „Pragniemy, aby debata stała się przestrzenią wymiany myśli na temat fundamentów europejskiej jedności w kontekście historycznym, filozoficznym, politycznym i eklezjalnym” – zapowiadają organizatorzy. W spotkaniu wezmą udział bp Grzegorz Ryś, prof. Czesław Porębski, prof. Henryk Samsonowicz oraz Jan Olbrycht. Więcej informacji: www.benedyktyni.eu. „TP” jest patronem medialnym debaty.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2012