KRONIKA

13 – 19 marca 2012

19.03.2012

Czyta się kilka minut

Jeśli Kościół i różne instytucje, nazywające siebie chrześcijańskimi mają na względzie przede wszystkim swoje własne instytucjonalne interesy, a chrześcijanie troszczą się tylko o własną wspólnotę – są solą, która straciła smak i funkcję. (ks. prof. Tomáš Halík na IX Zjeździe Gnieźnieńskim, 16 marca 2012 r.)

W czasie obrad Konferencji Episkopatu Polski (13–14 marca) biskupi przyjęli wytyczne postępowania ws. przypadków pedofilii wśród duchownych. „Szóste przykazanie Boże obowiązuje od zawsze i nie ma żadnych przywilejów w tym względzie” – oświadczył abp Józef Michalik podczas spotkania z prasą. Niejawny dokument zostanie przesłany do Watykanu, gdzie posłuży do sformułowania zaleceń obowiązujących duchownych na całym świecie. W czasie obrad biskupi zajmowali się również wyzwaniami nowej ewangelizacji oraz działaniami Kościoła kierowanymi do chrześcijan, którzy porzucili praktyki religijne.

Podczas sierpniowej wizyty w Polsce patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla zostanie podpisane orędzie do narodów Polski i Rosji o pojednaniu – ogłoszono 15 marca w Warszawie na zakończenie rozmów arcybiskupa Stanisława Budzika z o. ihumenem Filaretem z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. – Dokument będzie miał wielki wpływ na kulturę chrześcijańską naszych narodów. Jest to także odpowiedź na wyzwania, jakie stawia chrześcijaństwu w Europie współczesny świat – powiedział abp Budzik.

Arcybiskup Canterbury i honorowy zwierzchnik kościoła anglikańskiego, dr Rowan Williams, ogłosił 16 marca, że z końcem roku ustąpi ze stanowiska, które piastował przez ostatnie 10 lat, i powróci do pracy akademickiej. Brytyjskie media spekulują, kto zostanie następcą 61-letniego hierarchy. W Kościele, w którym od lat toczą się spory ws. święceń kapłańskich kobiet oraz stosunku do sekularyzacji, abp Williams był szczególnie ceniony za utrzymanie jedności wśród anglikanów na całym świecie.

W wieku 88 lat zmarł w Kairze patriarcha Kościoła koptyjskiego Szenuda III, rzecznik ekumenizmu, znany z wystąpień w obronie praw chrześcijan, ofiar fundamentalizmu islamskiego. Dziesiątki tysięcy Egipcjan uczestniczyły 17 marca w całonocnej liturgii w intencji zmarłego. Koptowie stanowią ok. 10 procent 80-milionowej populacji kraju – to najliczniejsza wspólnota chrześcijańska na Bliskim Wschodzie.

12 marca w krakowskim Teatrze im. Słowackiego wręczono Medale św. Brata Alberta. Otrzymali je: ks. Wiesław Balewski, kapelan krajowy Ruchu „Wiara i Światło”, aktor Emilian Kamiński, psycholog Joanna Krupska oraz Lech Jacek Golczyński z Łodzi, założyciel Koła Pomocy dla Dzieci Autystycznych. Fundacja św. Brata Alberta obchodzi w tym roku ćwierćwiecze istnienia.

Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Pamięci. Jego uczestnicy oddali cześć ofiarom Holokaustu w 69. rocznicę likwidacji miejscowego getta. – Pokazujemy w ten sposób naszą pamięć o zgładzonej jednej czwartej mieszkańców naszego miasta, którzy przez wiele lat je współtworzyli – podkreślał Robert Gądek ze Stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej, organizatora uroczystości 18 marca. Marsz przeszedł z placu Bohaterów Getta na teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

W katarskiej telewizji Al-Dżazira po raz pierwszy wystąpił katolicki kardynał. W czasie 20-minutowego wywiadu kard. Jean-Louis Tauran odpowiedział na kilkadziesiąt pytań. „Sądzę, że przyszłość zależy od szkół i uniwersytetów – powiedział. – Trzeba na nich uczyć religioznawstwa, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. U nas jest to trudniejsze, bo ludzie na Zachodzie są religijnymi analfabetami, nie znają nawet własnej wiary i kultury”.

25 marca rozpoczną się kilkudniowe rekolekcje internetowe „Życie to nie teatr”, w których można wziąć udział na Facebooku i YouTube. „Naszym celem jest zaproszenie odbiorcy do zastanowienia się nad swoimi relacjami i nad tym, co rzeczywiście jest ważne w życiu”, deklarują organizatorzy – jezuici z Warszawy i Rzymu. Każdego dnia rekolekcji na stronie sztukalatania.org publikowany będzie krótki film z konferencją o. Wacława Oszajcy, który proponuje rozważania o stosunkach międzyludzkich i ich wpływie na relację z Bogiem.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2012