Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Król drzew

Król drzew

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Kiedy przyjeżdżają do mnie znawcy ogrodnictwa, mówię, że jestem reżyserem. Przed przyjaciółmi i ludźmi teatru udaję dendrologa – opowiada Piotr Cieplak.
FILIP KLIMASZEWSKI
P

Pierwszy był platan. Wziął go w 2005 r. ze szkółki i wsadził w szpaler czereśni. Szybko okazało się, że nic z niego nie będzie. Drzewo nie miało szans, bo tam, gdzie powinna wystrzelić korona, biegła linia wysokiego napięcia.

Działka ma półtora hektara. Ze wszystkich stron otoczona jest owocowymi sadami. W krajobrazie południowych przedmieść Warszawy dominuje monokultura sadów, a w Wólce Dworskiej, rzut beretem od Góry Kalwarii, rolnicy postawili akurat na czereśnie. To samo miał na myśli teść Cieplaka, gdy w 2003 r. kupował tu ziemię. Ale potem przyjechał zięć i zaczął mu ten plan wywracać do góry nogami. Najpierw sadził drzewa w puste miejsca w rzędach drzew owocowych. Tak, aby wciąż mógł między nimi przejechać traktor. Z czasem panoszył się coraz bardziej, więc w końcu teść się poddał i sprezentował mu tę ziemię.

– Po tym platanie nie ma już śladu. Wsadziłem go pod...

18533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 19 na 20 października do momentu zakończenia głosowania w wyborach samorządowych 21 października. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej - czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny od 500 tys. do miliona zł.  

 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]