Reklama

Kroki zamiast marszu

Kroki zamiast marszu

14.03.2007
Czyta się kilka minut
NATO niespodziewanie wpadło w pułapkę afgańską. Zamiast obmyśliwać, jak się z niej wyrwać, podejmuje działania pogarszające sytuację. Dlaczego? Bo nie ma strategicznej wizji na miarę obecnych potrzeb.
N

NATO potrzebuje refleksji fundamentalnej. Jako jej rezultatu - potrzebuje nowej koncepcji strategicznej, wyznaczającej racjonalny i dalekosiężny kierunek działania w nowym środowisku bezpieczeństwa. Po 2001 r. prawie wszystkie podmioty międzynarodowe znowelizowały strategie. Także Polska. USA - dwukrotnie. NATO ma strategię jeszcze XX-wieczną, z marca 1999 r., i od dłuższego czasu uchyla się przed debatą strategiczną w obawie o publiczne nagłośnienie politycznej różnicy zdań i w konsekwencji - osłabienia bieżącej aktywności.

Jest to metoda strusia. Dyskusji o przyszłości sojuszu nie zastąpi surogat, jakim są przyjęte na ostatnim szczycie w Rydze Kompleksowe Wytyczne Polityczne. Polska powinna inicjować prawdziwą debatę prowadzącą do ustawienia strategicznego drogowskazu sojuszu.

Tym bardziej, że co pewien czas NATO robi kroki o poważnych...

5320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]