Reklama

Kroki zamiast marszu

Kroki zamiast marszu

14.03.2007
Czyta się kilka minut
NATO niespodziewanie wpadło w pułapkę afgańską. Zamiast obmyśliwać, jak się z niej wyrwać, podejmuje działania pogarszające sytuację. Dlaczego? Bo nie ma strategicznej wizji na miarę obecnych potrzeb.
N

NATO potrzebuje refleksji fundamentalnej. Jako jej rezultatu - potrzebuje nowej koncepcji strategicznej, wyznaczającej racjonalny i dalekosiężny kierunek działania w nowym środowisku bezpieczeństwa. Po 2001 r. prawie wszystkie podmioty międzynarodowe znowelizowały strategie. Także Polska. USA - dwukrotnie. NATO ma strategię jeszcze XX-wieczną, z marca 1999 r., i od dłuższego czasu uchyla się przed debatą strategiczną w obawie o publiczne nagłośnienie politycznej różnicy zdań i w konsekwencji - osłabienia bieżącej aktywności.

Jest to metoda strusia. Dyskusji o przyszłości sojuszu nie zastąpi surogat, jakim są przyjęte na ostatnim szczycie w Rydze Kompleksowe Wytyczne Polityczne. Polska powinna inicjować prawdziwą debatę prowadzącą do ustawienia strategicznego drogowskazu sojuszu.

Tym bardziej, że co pewien czas NATO robi kroki o poważnych...

5320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]