Reklama

Kredyty i kłamstwa

Kredyty i kłamstwa

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Któż by się spodziewał, że akurat on - prezydent Christian Wulff, polityk bezbarwny, choć stale uśmiechnięty - stanie się bohaterem największej w Niemczech afery ostatnich lat? Dymisja Wulffa może uderzyć rykoszetem w kanclerz Angelę Merkel.
P

Prezydent Niemiec Christian Wulff złożył dzisiaj dymisję ze sprawowanego urzędu - po tym, jak niemiecka prokuratura zapowiedziała, że zamierza podjąć śledztwo przeciwko niemu pod zarzutem korupcji i zwróciła się do Bundestagu o uchylenie prezydenckiego immunitetu. To precedens - w skali nie tylko Niemiec, ale także Europy. Przypominamy tekst naszego berlińskiego korespondenta Joachima Trenknera, opisujący kulisy afery, która doprowadziła teraz do dymisji Wulffa.(Artykuł ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" nr 3/2012).

O 52-letnim Christianie Wulffie mówiło się kiedyś, że to archetyp "idealnego zięcia": grzeczny i ułożony, przystojny i z perspektywami. Zgoda, mało porywający, wręcz nudny. Ale za to przewidywalny i nie sprawiający kłopotów. Być może właśnie te ostatnie cechy sprawiły, że gdy w 2010 r. prezydent Horst Köhler nieoczekiwanie dla wszystkich złożył...

10142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]