Reklama

Kredyty i kłamstwa

Kredyty i kłamstwa

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Któż by się spodziewał, że akurat on - prezydent Christian Wulff, polityk bezbarwny, choć stale uśmiechnięty - stanie się bohaterem największej w Niemczech afery ostatnich lat? Dymisja Wulffa może uderzyć rykoszetem w kanclerz Angelę Merkel.
P

Prezydent Niemiec Christian Wulff złożył dzisiaj dymisję ze sprawowanego urzędu - po tym, jak niemiecka prokuratura zapowiedziała, że zamierza podjąć śledztwo przeciwko niemu pod zarzutem korupcji i zwróciła się do Bundestagu o uchylenie prezydenckiego immunitetu. To precedens - w skali nie tylko Niemiec, ale także Europy. Przypominamy tekst naszego berlińskiego korespondenta Joachima Trenknera, opisujący kulisy afery, która doprowadziła teraz do dymisji Wulffa.(Artykuł ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" nr 3/2012).

O 52-letnim Christianie Wulffie mówiło się kiedyś, że to archetyp "idealnego zięcia": grzeczny i ułożony, przystojny i z perspektywami. Zgoda, mało porywający, wręcz nudny. Ale za to przewidywalny i nie sprawiający kłopotów. Być może właśnie te ostatnie cechy sprawiły, że gdy w 2010 r. prezydent Horst Köhler nieoczekiwanie dla wszystkich złożył...

10142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]