Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

17.12.2018
Czyta się kilka minut
11–14 stycznia
P

POLSKIE PYTANIA

Google sporządził listę pytań najczęściej zadawanych przez Polaków w 2018 r. W kwestii „co to jest?” dotyczyły RODO, niepodległości i RRSO, ale także sosrębu i pyskowania. Rodacy chcieli wiedzieć również, ile palców ma koń, ile do wakacji, ile skrzydeł ma motyl i ile zarabia radny.

ILE I CO TO JEST

W przyszłym roku lista może ulec modyfikacji: możemy pytać np., ile kredytu z państwowego banku otrzymała spółka braci Karnowskich na przejęcie Radia Zet albo co to jest bezczelność (w tym drugim przypadku algorytm wyszukiwarki może podsunąć wypowiedź senatora Biereckiego o pobitym przez bandytę byłym wiceszefie KNF, że „to nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego”).

KTO I CZY

Ciekawe pytanie zadał też Onet: gdy pod naciskiem USA i Izraela rząd rezygnował ze zmian w ustawie o IPN, liderzy PiS przekonywali, że mają lepszy pomysł na ściganie cudzoziemców oskarżających Polskę i Polaków o współ- odpowiedzialność za Holokaust: miano im wytaczać sprawy cywilne. Portal sprawdził, ile złożono takich pozwów i okazało się, że ani jednego.

PO CO I NA CO

Liderzy PiS mają jednak inne, bardziej, by tak rzec, wewnętrzne troski. „Każdy, kto będzie działał przeciwko partii, straci miejsce na listach wyborczych” – cytuje „Fakt” słowa Jarosława Kaczyńskiego ze spotkania z członkami swojego klubu, których aktywność ma być od teraz obserwowana i odnotowywana przez kierownictwo. „Dzienniczki uczniów nam założą” – skomentował jeden z parlamentarzystów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]