Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

19.03.2018
Czyta się kilka minut
12 – 18 marca
O

Obiekty muzealne

Wypowiedzi Magdaleny Ogórek (domagała się, by Marek Borowski powiedział, dlaczego nie nazywa się Berman) i Rafała Ziemkiewicza (pisał o „głupich względnie chciwych parchach”) znalazły się na wystawie o Marcu ’68 w Muzeum POLIN jako przykłady antysemityzmu. Oboje zapewniają, że nie są antysemitami: ona tłumaczy, że „polityk, który czerpie profity z pełnienia funkcji publicznych już w wolnej Polsce, o którą walczyli Patrioci Wyklęci, musi się z takimi pytaniami liczyć”, on pisze o „bezczelności i głupocie muzeum”, które „zamiast statutowym celom służy partyjnej propagandzie »opozycji totalnej«”.

Zwiedzający

Senatorowie PiS Artur Warzocha i Rafał Ślusarz złożyli do marszałka Senatu oświadczenie, w którym oskarżyli Muzeum POLIN o szerzenie kłamliwych tez o „antysemityzmie wtórnym” podczas wykładu dr. hab. Michała Bilewicza, donosząc przy okazji, że naukowiec ów dostał 2 mln zł grantu z Narodowego Centrum Nauki. Bilewicz skomentował zarzuty nieobecnych na jego wykładzie polityków przywołaniem fragmentów przemówienia Gomułki.

Mecenas wystawy

Być może jakimś pomysłem na kłopoty, jakie stwarza rządzącym Muzeum POLIN, może być nowo tworzona placówka – Muzeum Getta Warszawskiego, o której wicepremier Piotr Gliński powiedział, że ma być „muzeum 800 lat miłości między dwoma narodami”. Getto jako symbol miłości między narodami to dopiero koncepcja warta grantu.

Kustosz

Tam, gdzie nowego muzeum raczej się nie założy, można spróbować zmienić dyrektora. „Najpaskudniejsze odmęty polskiej prawicy rozpętały wobec niego niezwykle potężną nagonkę” – skomentował Paweł Cywiński trwające w ostatnich tygodniach ataki na jego brata Piotra, pod którego rządami Państwowe Muzeum Auschwitz rzekomo w niedostateczny sposób eksponuje cierpienia Polaków, a nadmiernie – cierpienia Żydów. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy Cywińskiego ma zastąpić Ogórek czy Ziemkiewicz.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]