Reklama

Kosmos chaosu

Kosmos chaosu

09.12.2008
Czyta się kilka minut
Dwubiegunowość tej powieści -niepowieści, rozpiętej między rodzinną sagą a jej dekonstrukcją, mitologią a demitologizacją, jest przede wszystkim dwubiegunowością różnych estetycznych postaw, różnych odcieni szyderstwa, ironii, nostalgii.
"

"Nie mnie, lecz logosu słuchając, mądrze będzie zgodzić się, że wszystkie rzeczy stanowią jedność"

Heraklit

1.

Péter Esterházy napisał powieść o swojej rodzinie. Na pierwszy rzut oka nic w tym nadzwyczajnego; który z wybitnych pisarzy nie napisał - w ten czy inny sposób - powieści o swej rodzinie? Tu jednak co słowo, to wątpliwość. Bo czy rzeczywiście Péter Esterházy, skoro autorowi nie bardzo podoba się sama idea autorstwa? I czy rzeczywiście napisał (może raczej: zmontował?), skoro jako materiałem posłużył się historycznymi dokumentami, pamiętnikami przodków, rozmowami z bliskimi, książkami innych pisarzy, artykułami z gazet. I czy to jest powieść? Również tu zastrzeżeń jest wiele, bo dokumentalne obciążenie książki jest ogromne, a brakuje w niej dokładnie tego, czego od powieści oczekuje czytelnik, czyli opowieści (tzn. jest...

20523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]