Kosmiczna choroba

W stanie nieważkości czyha mnóstwo zdrowotnych zagrożeń. Zespoły badawcze pracują nad tym, by pomóc astronautom przezwyciężyć ograniczenia ciała przystosowanego do życia na Ziemi.

Reklama

Kosmiczna choroba

Kosmiczna choroba

25.02.2019
Czyta się kilka minut
W stanie nieważkości czyha mnóstwo zdrowotnych zagrożeń. Zespoły badawcze pracują nad tym, by pomóc astronautom przezwyciężyć ograniczenia ciała przystosowanego do życia na Ziemi.
Amerykańska astronautka Anne McClain podczas misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, grudzień 2018 r. NASA.ORG
J

Jake Garn nie bawił się dobrze w kosmosie. Prawda, za oknami promu Discovery miał najlepszy widok na świecie, miał też, jako pierwszy członek amerykańskiego Kongresu na orbicie, wszelkie powody do dumy. Ale i duma, i widoki przegrywały od chwili osiągnięcia przez prom orbity z wulkanicznym odruchem wymiotnym.

Garn poleciał w kosmos, bo był jednym z ludzi pilnujących w Kongresie budżetu NASA, ale był też emerytowanym pilotem myśliwskim. Agencja była więc przekonana, że da sobie radę. Myliła się. Astronauta Mike Mullane opisał później „chorobę kosmiczną” Garna jako „jedną z najbardziej legendarnych w historii lotów kosmicznych”. Wymioty Garna wbiły się w pamięć NASA tak, że dziś astronauci siłę nieprzyjemnych odczuć związanych ze stanem nieważkości mierzą w... garnach. Jak pisze lekarz NASA, dr Robert Stevenson: „Nie wiem, czy powinniśmy opowiadać takie historie, ale Jake...

14390

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]