Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.06.2016
Czyta się kilka minut
14 – 20 czerwca
F

FRANCISZEK O GŁODZIE
„Stajemy w obliczu dziwnego i paradoksalnego zjawiska: podczas gdy pomoc i plany rozwojowe są hamowane przez zawiłe i niezrozumiałe decyzje polityczne, mylące wizje ideologiczne lub niepokonalne bariery celne, to broń nie – bez względu na to, skąd pochodzi, krąży z arogancką i niemal absolutną wolnością w wielu częściach świata. W ten sposób zyskują wojny, a nie ludzie” – powiedział Franciszek podczas wizyty w biurze Światowego Programu Żywnościowego.

„KOŚCIÓŁ JEST MŁODY”
To pierwsze słowa listu o darach hierarchicznych i charyzmatycznych Kongregacji Nauki Wiary. Mowa w nim m.in. o powinności uznania przez wspólnoty charyzmatyczne „władzy pasterzy Kościoła”. O tym, że nadużywanie charyzmatów może być problemem, świadczą podane przez KNW kryteria rozeznania ich autentyczności – m.in. akceptacja tzw. czasu próby.

ZA KARDYNAŁA FRANCISZKA
Cały miniony tydzień katolicy w Krakowie modlili się za zdrowie b. metropolity miasta kard. Franciszka Macharskiego, który 12 czerwca stracił przytomność i upadł ze schodów. 89-letni duchowny przeszedł w szpitalu zabieg stabilizacji potyliczno-szyjnej kręgosłupa; pozostawał jednak w śpiączce farmakologicznej. Lekarze określali jego stan jako „poważny”.

RADOŚĆ Z MARIĄ MAGDALENĄ
22 lipca Kościół katolicki będzie obchodził święto liturgiczne św. Marii Magdaleny. Taka decyzja, zdaniem abp. Arthura Roche’a, sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „jest odbiciem obecnego kontekstu eklezjalnego, który domaga się głębszej refleksji nad godnością kobiet, nową ewangelizacją i wspaniałością tajemnicy Miłosierdzia Bożego”.

MISJA ZAGROŻONA
Po atakach rebeliantów z ugrupowania Seleka, do których doszło w minionym tygodniu tuż przy granicy z Czadem, kilkaset osób schroniło się w kierowanej przez polskich kapucynów misji w Ngaoundaye (Republika Środkowoafrykańska). – Po przybyciu oddziałów ONZ sytuacja została opanowana – mówi „TP” br. Jerzy Steliga z Sekretariatu Misyjnego Braci Mniejszych Kapucynów. – Do takich zajść dochodzi tu regularnie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]