Reklama

Tratwa dla rozwiedzionych

Tratwa dla rozwiedzionych

21.09.2014
Czyta się kilka minut
Czy w niektórych przypadkach nie można by uznać pewnych pierwiastków małżeństwa sakramentalnego także w związku cywilnym?
Fot. OSSERVATORE ROMANO / AFP / EAST NEWS
A

ANDREA TORNIELLI: W lutym w referacie wygłoszonym do kardynałów w związku z Synodem Jego Eminencja sformułował propozycję udzielania komunii osobom rozwiedzionym w ponownych związkach. Na czym ona polegała?
KARD. WALTER KASPER: Nie zaproponowałem definitywnego rozwiązania, ale – po uzgodnieniu z papieżem – postawiłem pytania i przedstawiłem uwagi prowadzące do możliwych odpowiedzi. Oto główny punkt rozumowania: sakrament małżeństwa jest łaską Bożą, która czyni z małżonków znak Jego łaski i ostatecznej miłości. Ale także chrześcijanin może ponieść klęskę, niestety w dzisiejszych czasach wiele chrześcijańskich małżeństw się rozpada. Bóg w swej wierności nie pozwala nikomu upaść, a w swym miłosierdziu daje każdemu, kto chce się nawrócić, nową szansę. A zatem Kościół, który jest sakramentem, czyli znakiem i narzędziem Bożego miłosierdzia, musi być...

4913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]