Reklama

Tratwa dla rozwiedzionych

21.09.2014
Czyta się kilka minut
Czy w niektórych przypadkach nie można by uznać pewnych pierwiastków małżeństwa sakramentalnego także w związku cywilnym?
Fot. OSSERVATORE ROMANO / AFP / EAST NEWS
A

ANDREA TORNIELLI: W lutym w referacie wygłoszonym do kardynałów w związku z Synodem Jego Eminencja sformułował propozycję udzielania komunii osobom rozwiedzionym w ponownych związkach. Na czym ona polegała?
KARD. WALTER KASPER: Nie zaproponowałem definitywnego rozwiązania, ale – po uzgodnieniu z papieżem – postawiłem pytania i przedstawiłem uwagi prowadzące do możliwych odpowiedzi. Oto główny punkt rozumowania: sakrament małżeństwa jest łaską Bożą, która czyni z małżonków znak Jego łaski i ostatecznej miłości. Ale także chrześcijanin może ponieść klęskę, niestety w dzisiejszych czasach wiele chrześcijańskich małżeństw się rozpada. Bóg w swej wierności nie pozwala nikomu upaść, a w swym miłosierdziu daje każdemu, kto chce się nawrócić, nową szansę. A zatem Kościół, który jest sakramentem, czyli znakiem i narzędziem Bożego miłosierdzia, musi być...

4913

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]