Kościół w skrócie

6 –12 czerwca

13.06.2016

Czyta się kilka minut

MODLITWA ZA KARD. FRANCISZKA MACHARSKIEGO
O modlitwę za przebywającego w szpitalu metropolitę seniora archidiecezji krakowskiej apelowali kard. Stanisław Dziwisz i abp Stanisław Gądecki. „Kardynał wychodził z siostrami zakonnymi na przechadzkę do ogrodu i na schodach wywrócił się, potłukł dość mocno i stracił przytomność. W takim stanie odwieziono go do szpitala. Trzeba mieć nadzieję, ale sytuacja jest poważna” – mówił w miniony poniedziałek kard. Dziwisz podczas mszy w intencji powrotu do zdrowia 89-letniego hierarchy.

NIEPLANOWANE DZIECI
Tak ruchy charyzmatyczne określił kard. Gerhard Ludwig Müller. To właśnie relacje między kościelnymi ruchami i zakonami charyzmatycznymi a hierarchią mają być tematem prezentowanego w tym tygodniu Listu Kongregacji Nauki Wiary do biskupów – „Luvenescit Ecclesia” („Odmładzający się Kościół”).

VADEMECUM DLA KSIĘŻY
Wydanie specjalnego poradnika dotyczącego osób żyjących w związkach niesakramentalnych, który ma pomóc zwłaszcza spowiednikom, zapowiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny. Opracowanie ma ukazać się w ciągu najbliższych miesięcy.

REHABILITACJA CZAROWNICY
Anna Kruger – tak nazywała się 88-letnia mieszkanka Gdańska, która 357 lat temu, oskarżona o czary, spłonęła na stosie. Teraz działacze ze Stowarzyszenia Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani” podjęli starania, by miasto przywróciło Kruger dobre imię. Spadkobiercą Ławy Starego Miasta Gdańska, która wydała wyrok, jest obecna Rada Miasta i to tam wpłynął wniosek o rehabilitację.

UZNANIE LUDOBÓJSTWA ORMIAN
O to, by Czechy oficjalnie uznały prześladowania Ormian w Turcji za ludobójstwo, apelował w liście do odwiedzającego Armenię prezydenta Miloša Zemana kard. Dominik Duka OP. „Z bólu i męki, z głębokiej wiary i oddania jednego z najstarszych narodów świata i pierwszego chrześcijańskiego kraju wyrasta również drzewo wolności religijnej, wzajemnego poszanowania i braterstwa” – czytamy w jego liście. W ubiegłym roku minęła setna rocznica rzezi Ormian.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2016