Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

13.06.2016
Czyta się kilka minut
6 –12 czerwca
M

MODLITWA ZA KARD. FRANCISZKA MACHARSKIEGO
O modlitwę za przebywającego w szpitalu metropolitę seniora archidiecezji krakowskiej apelowali kard. Stanisław Dziwisz i abp Stanisław Gądecki. „Kardynał wychodził z siostrami zakonnymi na przechadzkę do ogrodu i na schodach wywrócił się, potłukł dość mocno i stracił przytomność. W takim stanie odwieziono go do szpitala. Trzeba mieć nadzieję, ale sytuacja jest poważna” – mówił w miniony poniedziałek kard. Dziwisz podczas mszy w intencji powrotu do zdrowia 89-letniego hierarchy.

NIEPLANOWANE DZIECI
Tak ruchy charyzmatyczne określił kard. Gerhard Ludwig Müller. To właśnie relacje między kościelnymi ruchami i zakonami charyzmatycznymi a hierarchią mają być tematem prezentowanego w tym tygodniu Listu Kongregacji Nauki Wiary do biskupów – „Luvenescit Ecclesia” („Odmładzający się Kościół”).

VADEMECUM DLA KSIĘŻY
Wydanie specjalnego poradnika dotyczącego osób żyjących w związkach niesakramentalnych, który ma pomóc zwłaszcza spowiednikom, zapowiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny. Opracowanie ma ukazać się w ciągu najbliższych miesięcy.

REHABILITACJA CZAROWNICY
Anna Kruger – tak nazywała się 88-letnia mieszkanka Gdańska, która 357 lat temu, oskarżona o czary, spłonęła na stosie. Teraz działacze ze Stowarzyszenia Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani” podjęli starania, by miasto przywróciło Kruger dobre imię. Spadkobiercą Ławy Starego Miasta Gdańska, która wydała wyrok, jest obecna Rada Miasta i to tam wpłynął wniosek o rehabilitację.

UZNANIE LUDOBÓJSTWA ORMIAN
O to, by Czechy oficjalnie uznały prześladowania Ormian w Turcji za ludobójstwo, apelował w liście do odwiedzającego Armenię prezydenta Miloša Zemana kard. Dominik Duka OP. „Z bólu i męki, z głębokiej wiary i oddania jednego z najstarszych narodów świata i pierwszego chrześcijańskiego kraju wyrasta również drzewo wolności religijnej, wzajemnego poszanowania i braterstwa” – czytamy w jego liście. W ubiegłym roku minęła setna rocznica rzezi Ormian.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]