Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

25.04.2016
Czyta się kilka minut
19 – 25 kwietnia
K

KOŚCIÓŁ I LICZBY
Blisko 33 mln katolików w ponad 10 tys. parafii, w których służy im 31 tys. księży, ponad 19 tys. sióstr zakonnych i 12 tys. zakonników. „Cyfry mówią wiele” – komentował dane Głównego Urzędu Statystycznego i Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawione z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu. „Można się cieszyć, że do 2014 r. zostało ogłoszonych z naszej Ojczyzny 34 świętych i 225 błogosławionych. Tak więc Polska jest jednym z krajów, który ma najwięcej świętych i błogosławionych na świecie” – napisał ks. Rytel-Andrianik.

EUROPA DLA UKRAINY
Zbiórka pieniędzy, którą w kościołach całej Europy przeprowadzono w minioną niedzielę, to odpowiedź na apel papieża Franciszka. „Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale ma być też gestem wyrażającym bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy” – wzywał do zbiórki Franciszek na początku kwietnia.

MODLITWY W INTENCJI ABP. SENIORA TADEUSZA GOCŁOWSKIEGO
„Bardzo proszę, aby w tych dniach nasza modlitwa za niego nie ustawała. Prośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, aby wyprosiła mu u swojego Syna łaskę nadziei i siły, bowiem stan jego zdrowia jest bardzo ciężki” – apelował w minionym tygodniu o modlitwę w intencji abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

NAGRODY IM. KS. JÓZEFA TISCHNERA ROZDANE
Tegorocznymi laureatami zostali o. Jan Andrzej Kłoczowski, Jerzy Sosnowski i ks. Józef Krawiec. „Wyróżnienie to traktuję jako nagrodę grupową dla osób, którym pomagam i które nam pomagają” – mówił ks. Krawiec, doceniony za działalność na rzecz ludzi społecznie wykluczonych, zwłaszcza bezdomnych i więźniów. Sobotnia gala zakończyła 16. Dni Tischnerowskie, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Drogi wolności”. Rozmowy z laureatami czytaj na powszech.net/drogi-wolnosci

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]