Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

28.03.2016
Czyta się kilka minut
21–25 marca
U

UCIECZKA DO IZRAELA
Zakończyła się dwutysiącletnia historia Żydów w Jemenie. 19 ostatnich wyznawców tej religii – m.in. rabina opiekującego się liczącym pięć wieków zwojem Tory – ewakuowano do Izraela. To efekt zwycięstw szyickich rebeliantów Huti, grożących śmiercią wyznawcom judaizmu. Żydzi mieszkali na terenie dzisiejszego Jemenu na długo przed narodzinami islamu. Jeszcze w połowie XX w. było ich tutaj ok. 50 tys.

APEL ARCYBISKUPA
W orędziu na Wielkanoc przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki apelował o „pojednanie narodowe”. Cytował też jedną z adhortacji apostolskich Jana Pawła II o tym, że nie jest ono możliwe bez nawrócenia, ponieważ „pełne pojednanie wymaga koniecznie uwolnienia od grzechu”.

PAŃSTWO LUDOBÓJCZE
O eksterminację chrześcijan, jazydów i szyitów oskarżył tzw. Państwo Islamskie (IS) amerykański sekretarz stanu. To dopiero drugi raz – po kryzysie w Darfurze w 2004 r. – gdy administracja USA oficjalnie użyła określenia „ludobójstwo”. Za słowami Johna Kerry’ego nie idą jednak czyny; polityk wygłosił je dopiero, gdy prawnicy zapewnili go, że nie obligują one Waszyngtonu do nowych działań mających powstrzymać IS.

LIDER LIDERÓW
Franciszek to najpopularniejszy przywódca na świecie – wynika z sondażu Instytutu Gallupa przeprowadzonego w 64 krajach. Najlepszą opinię o papieżu mają katolicy i żydzi, ale oceny pozytywne przeważają także wśród niewierzących. Ogółem sympatię do Franciszka zadeklarowało 54 proc. zapytanych.

ZNAK CZASÓW
Podczas mszy w Niedzielę Palmową parafianie w podtatrzańskim Poroninie, oprócz tradycyjnych, święcili także prawdziwe palmy z Półwyspu Arabskiego. „Co roku święcimy palmy przywiezione z różnych miejsc na świecie. Tym razem nasi parafianie gościli w Dubaju”, wyjaśniał poroniński proboszcz.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]