Reklama

Wojna w wojnie

Wojna w wojnie

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.08.2019
Czyta się kilka minut
W trwającym dziesiąty rok krwawym konflikcie w Jemenie pojawił się nowy front. Przeciwko sobie zwrócili się dotychczasowi sojusznicy i najważniejsi sprzymierzeńcy Ameryki na Bliskim Wschodzie, a Jemen stanął przed groźbą rozpadu.
Demonstracje separatystów z Południowego Jemenu, Aden, 15 sierpnia 2019 r. / Fot. Nabil Hasan / AFP / East News
J

Jemen, najbiedniejsze z państw Bliskiego Wschodu i jedyne biedne na Półwyspie Arabskim, ma prezydenta, który w obawie o własne życie uciekł z kraju i piąty rok przebywa za granicą. Jedną z jemeńskich stolic, Sanę, a także północ i wschód kraju zdobyli buntownicy Huthi. Drugą stolicę, portowy Aden, dokąd po ucieczce prezydenta-uchodźcy przenieśli się jego ministrowie, zajęli właśnie rebelianci z południa, którzy zamierzają dokonać secesji i wskrzesić własne, istniejące już tu niegdyś, niepodległe państwo. Jego powstanie oznaczałoby kolejną klęskę wprawiającego się w rządzeniu saudyjskiego księcia koronnego Mohammeda ibn Salmana, którego amerykański prezydent Donald Trump upatrzył sobie za najważniejszego – obok, ma się rozumieć, Izraela – sojusznika na Bliskim Wschodzie.

Walka, której końca nie widać

Jemeńską wojnę – choć tak naprawdę tliła się już od...

12197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]