Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

14.03.2016
Czyta się kilka minut
7 – 13 marca
E

ETIOPIA CIERPI
„Jestem tu na misji od 10 lat, lecz pierwszy raz widzę, jak kraj umiera z pragnienia. Susza doprowadziła do walk między plemionami o niewyschnięte źródła wody i żywy inwentarz. Pola uprawne zanikają, ogromne połacie terenu zamieniają się w pustynię”. To fragment listu przesłanego agencji Fides przez misjonarza o. Christophera Hartleya. Ok. 10 mln mieszkańców kraju nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody; żywioł zmusił tysiące ludzi do opuszczenia domów. Kwestę na pomoc Etiopii prowadzi m.in. Polska Akcja Humanitarna – nr konta: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960, z dopiskiem „Susza”.

PRAWO DO STRACHU
Zwierzchnik wspólnoty anglikańskiej protestuje przeciw nazywaniu przeciwników imigracji „rasistami”. Zdaniem abp. Justina Welby’ego mamy dziś do czynienia z jednym z największych ruchów migracyjnych w historii, a obawa w tej kwestii „jest odruchem racjonalnym” – szczególnie w odniesieniu do zmian na rynku pracy, dostępu do mieszkań i służby zdrowia.

TANIEJ DO ŚWIĘTOŚCI
Watykan zwiększa kontrolę nad finansami procesów kanonizacyjnych. Dziennikarz Gianluigi Nuzzi ujawnił niedawno, że średni ich koszt wynosi ok. pół miliona euro. Według nowych zasad okolicznościom finansowania będą odtąd przyglądać się specjalni kontrolerzy. Ma również powstać tzw. fundusz solidarności, dzięki któremu większą szansę na beatyfikację lub kanonizację będą miały kandydatury pozbawione bogatych sponsorów, zwłaszcza te z krajów Trzeciego Świata.

PLAN PIELGRZYMKI
Ogłoszono szczegóły pobytu Franciszka w Polsce (27–31 lipca). Poza Krakowem, gdzie przyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży, papież odwiedzi też Jasną Górę i b. obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

TRZY LATA Z FRANCISZKIEM
W rocznicę pontyfikatu watykanista John L. Allen pisze: „Jest liberałem czy konserwatystą? Luzakiem, który pyta »kim jestem, by sądzić?«, czy biblijnym moralistą od »diabła zwodzącego całą ziemię?«. Człowiekiem pokornym, a może mistrzem ukrytej strategii? Reformatorem czy rewolucjonistą? Spór wciąż trwa. I nic dziwnego, skoro na potwierdzenie każdej z tych tez wystarcza argumentów”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]