Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

16.11.2015
Czyta się kilka minut
8 – 15 listopada

KOŚCIÓŁ I POLITYKA
Większość Polaków (58 proc.) nie spotkała się w swoim kościele ze wskazaniem, jakie ugrupowania polityczne należy popierać. Według opublikowanego niedawno komunikatu CBOS „Między kościołem a lokalem wyborczym” 26 proc. badanych spotkało się z sugestią duchownych, na kogo powinni zagłosować w wyborach. Jak czytamy w wynikach badania, istnieje powszechny pogląd, że Kościół katolicki nie powinien być stroną w kampanii wyborczej, Polacy oczekują jego apolityczności i neutralności. Bardziej krytycznie nastawione do działań Kościoła są osoby niezaangażowane religijnie.
WSPÓLNA KOMUNIA?
Franciszek odwiedził wspólnotę luterańską Rzymu. Podczas spotkania jedna z protestantek, żona katolika, zapytała papieża, czy może wspólnie z mężem przyjmować Eucharystię. Franciszek nieco zmieszany odpowiedział pytaniem: czy wieczerza Pańska jest celem drogi chrześcijanina, czy też wiatykiem na drogę? Przyznał, że luteranie i katolicy mają inną doktrynę, ale łączy ich ten sam chrzest, a skoro tak, to powinni iść razem. – Rozmawiajcie z Panem i idźcie naprzód. Nie odważę się powiedzieć więcej – zakończył.
WPŁYWOWA MATKA BOSKA
Według amerykańskiego czasopisma „National Geographic” najbardziej wpływową kobietą na świecie jest Matka Jezusa. Z tego powodu na grudniowej okładce czasopisma został umieszczony wizerunek Maryi.
JAK POMAGAĆ?
Ks. Jacek Stryczek, organizator Szlachetnej Paczki, udzielił wywiadu tygodnikowi „Newsweek”: „Wielu ludzi wzrusza się losem żebraka, a ja uważam, że to głupota” – przekonuje. Pytany o to, co zrobiłby Jezus widząc żebrzącą kobietę, duchowny odpowiada: „Pewnie nic. Może podszedłby i spytał, dlaczego żebrze, zamiast pracować”. Dodaje, że wspomaganie biednych to raczej tezy „katomarksizmu”, a nie katolickiej nauki społecznej. „Teraz będę jeździł po Polsce i uczył ludzi, jak zostać milionerem” – zapewnia. Z kolei s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia 11 listopada napisała na swoim blogu: „Marzy mi się Polska w której dzieci, starzy, chorzy i niepełnosprawni mają pierwszeństwo. Polska, w której okrzyk »chcemy więcej« ma nową treść: »Chcemy dać z siebie więcej«. Polska, w której karmimy głodnego, nie pytając wprzód o rasę czy wyznanie lub jego brak”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]