Kościół w skrócie

8 – 15 listopada

16.11.2015

Czyta się kilka minut

KOŚCIÓŁ I POLITYKA

Większość Polaków (58 proc.) nie spotkała się w swoim kościele ze wskazaniem, jakie ugrupowania polityczne należy popierać. Według opublikowanego niedawno komunikatu CBOS „Między kościołem a lokalem wyborczym” 26 proc. badanych spotkało się z sugestią duchownych, na kogo powinni zagłosować w wyborach. Jak czytamy w wynikach badania, istnieje powszechny pogląd, że Kościół katolicki nie powinien być stroną w kampanii wyborczej, Polacy oczekują jego apolityczności i neutralności. Bardziej krytycznie nastawione do działań Kościoła są osoby niezaangażowane religijnie.

WSPÓLNA KOMUNIA?

Franciszek odwiedził wspólnotę luterańską Rzymu. Podczas spotkania jedna z protestantek, żona katolika, zapytała papieża, czy może wspólnie z mężem przyjmować Eucharystię. Franciszek nieco zmieszany odpowiedział pytaniem: czy wieczerza Pańska jest celem drogi chrześcijanina, czy też wiatykiem na drogę? Przyznał, że luteranie i katolicy mają inną doktrynę, ale łączy ich ten sam chrzest, a skoro tak, to powinni iść razem. – Rozmawiajcie z Panem i idźcie naprzód. Nie odważę się powiedzieć więcej – zakończył.

WPŁYWOWA MATKA BOSKA

Według amerykańskiego czasopisma „National Geographic” najbardziej wpływową kobietą na świecie jest Matka Jezusa. Z tego powodu na grudniowej okładce czasopisma został umieszczony wizerunek Maryi.

JAK POMAGAĆ?

Ks. Jacek Stryczek, organizator Szlachetnej Paczki, udzielił wywiadu tygodnikowi „Newsweek”: „Wielu ludzi wzrusza się losem żebraka, a ja uważam, że to głupota” – przekonuje. Pytany o to, co zrobiłby Jezus widząc żebrzącą kobietę, duchowny odpowiada: „Pewnie nic. Może podszedłby i spytał, dlaczego żebrze, zamiast pracować”. Dodaje, że wspomaganie biednych to raczej tezy „katomarksizmu”, a nie katolickiej nauki społecznej. „Teraz będę jeździł po Polsce i uczył ludzi, jak zostać milionerem” – zapewnia. Z kolei s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia 11 listopada napisała na swoim blogu: „Marzy mi się Polska w której dzieci, starzy, chorzy i niepełnosprawni mają pierwszeństwo. Polska, w której okrzyk »chcemy więcej« ma nową treść: »Chcemy dać z siebie więcej«. Polska, w której karmimy głodnego, nie pytając wprzód o rasę czy wyznanie lub jego brak”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2015