Kościół w skrócie

12 – 18 października

19.10.2015

Czyta się kilka minut

NAPIĘCIE W ZIEMI ŚWIĘTEJ
Od kilku dni dochodzi do krwawych zamieszek między Izraelczykami a Palestyńczykami. 15 października grupa młodych Palestyńczyków podpaliła grób patriarchy Józefa w mieście Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ogień spowodował znaczne zniszczenia grobowca uznawanego przez żydowską tradycję za miejsce pochówku jednego z 12 synów Jakuba.

ZNIKNĄ OKNA ŻYCIA?

Komitet Praw Dziecka ONZ wezwał Polskę do likwidacji „okien życia”. Zdaniem Komitetu ich idea narusza prawo dziecka do tożsamości i tym samym niezgodna jest z Konwencją o prawach dziecka. Komitet wyraził „głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji i rosnącą liczbą »okien życia« dla niemowląt, które pozwalają na anonimowe porzucenie dziecka”. Sprawa „okien życia” – inicjatywy polskiej Caritas – budzi kontrowersje od początku ich istnienia. – One nie są dobrym rozwiązaniem, ale lepiej, żeby matki zostawiały swoje niechciane dzieci w „oknach życia” niż w lesie czy na śmietniku – komentuje sprawę ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

NOWI ŚWIĘCI

Ks. Wincenty Gross z Włoch, s. Maria od Niepokalanego Poczęcia z Hiszpanii oraz Zela i Ludwik Martin z Francji – rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus – zostali nowymi świętymi. Podczas mszy kanonizacyjnej Franciszek mówił m.in., że „nie da się pogodzić ambicji, karierowiczostwa i naśladowania Chrystusa”. W mszy św. wzięli udział biskupi obecni na Synodzie o rodzinie.

JAN PAWEŁ II W SEJMIE

Kard. Kazimierz Nycz w 37. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża wniósł do sejmowej kaplicy relikwie św. Jana Pawła II. O przekazanie relikwii – kapsułki z krwią w złoconym relikwiarzu – wystąpił do kard. Stanisława Dziwisza senator Kazimierz Jaworski z Klubu Zjednoczonej Prawicy. Metropolita krakowski zgodził się przekazać relikwie, natomiast na złocony relikwiarz złożyli się posłowie m.in. z PiS, PO i PSL. W gmachu Sejmu znajduje się już też tablica upamiętniająca wizytę papieża w parlamencie w 1997 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2015