Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

19.10.2015
Czyta się kilka minut
12 – 18 października

NAPIĘCIE W ZIEMI ŚWIĘTEJ
Od kilku dni dochodzi do krwawych zamieszek między Izraelczykami a Palestyńczykami. 15 października grupa młodych Palestyńczyków podpaliła grób patriarchy Józefa w mieście Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ogień spowodował znaczne zniszczenia grobowca uznawanego przez żydowską tradycję za miejsce pochówku jednego z 12 synów Jakuba.
ZNIKNĄ OKNA ŻYCIA?
Komitet Praw Dziecka ONZ wezwał Polskę do likwidacji „okien życia”. Zdaniem Komitetu ich idea narusza prawo dziecka do tożsamości i tym samym niezgodna jest z Konwencją o prawach dziecka. Komitet wyraził „głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji i rosnącą liczbą »okien życia« dla niemowląt, które pozwalają na anonimowe porzucenie dziecka”. Sprawa „okien życia” – inicjatywy polskiej Caritas – budzi kontrowersje od początku ich istnienia. – One nie są dobrym rozwiązaniem, ale lepiej, żeby matki zostawiały swoje niechciane dzieci w „oknach życia” niż w lesie czy na śmietniku – komentuje sprawę ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
NOWI ŚWIĘCI
Ks. Wincenty Gross z Włoch, s. Maria od Niepokalanego Poczęcia z Hiszpanii oraz Zela i Ludwik Martin z Francji – rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus – zostali nowymi świętymi. Podczas mszy kanonizacyjnej Franciszek mówił m.in., że „nie da się pogodzić ambicji, karierowiczostwa i naśladowania Chrystusa”. W mszy św. wzięli udział biskupi obecni na Synodzie o rodzinie.
JAN PAWEŁ II W SEJMIE
Kard. Kazimierz Nycz w 37. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża wniósł do sejmowej kaplicy relikwie św. Jana Pawła II. O przekazanie relikwii – kapsułki z krwią w złoconym relikwiarzu – wystąpił do kard. Stanisława Dziwisza senator Kazimierz Jaworski z Klubu Zjednoczonej Prawicy. Metropolita krakowski zgodził się przekazać relikwie, natomiast na złocony relikwiarz złożyli się posłowie m.in. z PiS, PO i PSL. W gmachu Sejmu znajduje się już też tablica upamiętniająca wizytę papieża w parlamencie w 1997 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]