Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

21.09.2015
Czyta się kilka minut
15 – 21 września
M

MODLITWA ZA UCHODŹCÓW
W środę, 23 września, w dziesięciu polskich miastach (Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku, Łodzi, Opolu i Gdańsku) z inicjatywy „Tygodnika Powszechnego” odbędą się nabożeństwa ekumeniczne w intencji uchodźców. Treść nabożeństwa, zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy”, przygotowała Wspólnota Sant’Egidio. Więcej o wydarzeniu na naszej stronie internetowej: tygodnikpowszechny.pl.

PIENIĄDZE NA ŚDM
– W krajach biednych nikt się nie pytał, ile będą kosztowały ŚDM. Tylko w krajach bogatych się o to pyta. To oznacza, że Polska należy do krajów bogatych – tak kard. Stanisław Dziwisz skomentował pytanie krakowskich radnych o koszty zaplanowanych na przyszły rok Światowych Dni Młodzieży. Urzędnicy miejscy szacują, że wydarzenie może kosztować nawet 202 mln zł. Z kolei ks. Wojciech Olszowski, szef sekcji finansowej komitetu organizacyjnego, pytany o koszt organizacji ŚDM, odpowiedział: – Tego, ile będą kosztować Światowe Dni Młodzieży, nie wiemy. Będziemy wiedzieć za rok.

WIĘCEJ ZAKONNIKÓW
Michał Radziwiłł, zasiadający w Radzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie, zrezygnował z mandatu radnego, gdyż chce wstąpić do seminarium duchownego. „Do decyzji dojrzewałem kilka lat. Moi rówieśnicy idą na studia, do pracy, do polityki. Ja Miłością Bożą zostałem wezwany do seminarium” – powiedział dziennikarzom. Radny został przyjęty do nowicjatu Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Tymczasem według pierwszych szacunków w tym roku do seminariów duchownych zgłosiło się 725 kandydatów. Choć nabór jeszcze trwa, można już przyjąć, że chętnych będzie o ok. 10 proc. mniej niż rok temu. Utrzymuje się natomiast tendencja, w której spada liczba kandydatów do seminariów diecezjalnych, a wzrasta do zakonnych.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]