Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

17.08.2015
Czyta się kilka minut
9 – 16 sierpnia
M

MODLITWA CHRZEŚCIJAN I ŻYDÓW
11 sierpnia w krakowskiej synagodze Kupa spotkali się na wspólnej modlitwie chrześcijanie i Żydzi. Modlitwę w 70. rocznicę pogromu Żydów na Kazimierzu poprowadzili naczelny rabin Krakowa, proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej. To pierwsza wspólna modlitwa po 70 latach od pogromu. – Lepiej późno niż wcale. Cieszę się, że w tym roku wrażliwość środowisk chrześcijańskich okazała się tak duża, że postanowiliśmy taką modlitwę zorganizować – mówi Janusz Poniewierski, jeden z organizatorów upamiętnienia ofiar pogromu Żydów w Krakowie.
PAPIEŻ W CHIŃSKIEJ TELEWIZJI
Telewizja chińska poinformowała, że po modlitwie Anioł Pański Franciszek przekazał wyrazy współczucia i solidarności mieszkańcom portowego miasta Tianjin, gdzie doszło do potężnej eksplozji w składzie materiałów chemicznych. To wydarzenie zaskoczyło opinię międzynarodową. To pierwszy w historii przypadek, gdy telewizja w komunistycznych Chinach przekazała słowa papieża.
KSIĄDZ PREZYDENTA DUDY
Ksiądz Zbigniew Kras, dotychczasowy proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, został prezydenckim kapelanem Andrzeja Dudy. Parafia w Lipnicy Murowanej słynęła m.in. z organizowania corocznych konkursów na największą wielkanocną palmę. Jak podaje KAI: „W liście prezydent Andrzej Duda wyjaśnia, że zwrócił się do ks. Zbigniewa Krasa, by towarzyszył mu w służbie dla Rzeczypospolitej, którą sam właśnie rozpoczyna, gdyż wie, iż kapłan ten dobrze rozumie znaczenie słów wspólnota i solidarność”.
CAŁA POLSKA PIELGRZYMUJE
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 23 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę dotarły 163 pielgrzymki piesze, w których szło 87 tys. osób – podało biuro prasowe sanktuarium. Najliczniejsze pielgrzymki to krakowska (8,5 tys. osób) i radomska (ponad 6 tys. osób). Na Jasną Górę dotarło również w tym roku 88 pielgrzymek rowerowych i 12 biegowych. Pielgrzymi, mimo że zadowoleni, często narzekali na upały, które utrudniały wędrówkę.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]