Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.08.2015
Czyta się kilka minut
4 – 10 sierpnia
M

MĘCZENNIK ZA WIARĘ
Kościół wyniesie na ołtarze biskupa obrządku syryjskiego Flawiana Michała Melkiego, który został zamordowany w 1915 r. przez Turków podczas masakr Ormian i mniejszości chrześcijańskich. Papież zatwierdził dekret o jego męczeństwie. „Bronię swej wiary aż do krwi” – mówił torturowany przed śmiercią hierarcha, odmawiając przejścia na islam.

SZCZYT PIELGRZYMKOWY
Tysiące pieszych pielgrzymów zmierza do Częstochowy. Tradycyjnie pierwsza połowa sierpnia to w Polsce pielgrzymkowy szczyt. W tym czasie na Jasną Górę przybędzie 41 pieszych pielgrzymek – w tym najstarsza 378. Piesza Pielgrzymka Kaliska i najdłuższe z diecezji białostockiej, ełckiej i szczecińsko--kamieńskiej. Kulminacja nastąpi podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia.

JAK WYGRAĆ WOJNĘ?
„Jedyny sposób, by wygrać wojnę, to jej nie podejmować” – tę opinię Franciszek wyraził ostatnio dwukrotnie: po modlitwie Anioł Pański w 70. rocznicę zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki (papież wezwał do wprowadzenia całkowitego zakazu broni nuklearnej) i w wywiadzie dla prowadzonej przez księdza lokalnej argentyńskiej rozgłośni radiowej, na powstanie której – jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires – zbierał fundusze.

ADMINISTROWANIE MAJĄTKIEM
Nie są oni ani na wpół kapłanami, ani świeckimi ze stułą. Mają własną duchowość i tożsamość – powiedział kard. Beniamino Stella podczas dorocznego spotkania włoskich diakonów stałych w Campobasso. Zdaniem prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa szczególną misją diakonów stałych powinna być dziś – oprócz działalności charytatywnej – administracja dobrami kościelnymi. Podkreślił, że sprawy ekonomiczne to delikatna materia, gdyż… „diabeł zawsze wchodzi przez portfel”.

DZIEŃ MODLITW O OCHRONĘ STWORZENIA
Papież ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia w Kościele katolickim. Będzie on obchodzony 1 września – podobnie jak w Kościele prawosławnym.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]