Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

15.06.2015
Czyta się kilka minut
9 – 15 czerwca
W

WŁADIMIR PUTIN W WATYKANIE
Głównym tematem rozmowy papieża z prezydentem Rosji była Ukraina. Franciszek zaapelował o „przywrócenie klimatu dialogu”. Putin dostał od papieża upominek: medalion przedstawiający Anioła Pokoju. Spotkanie skrytykowano na Ukrainie; jeden z biskupów uznał tam, że nie zmieni ono „diabelskiej natury Putina”. W Watykanie gościli także m.in. premierzy Kanady i Polski.

NOWY RZECZNIK EPISKOPATU
Został nim 38-letni ks. Paweł Rytel-Andrianik, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, zastępca red. naczelnego „Niedzieli”, współpracownik m.in. Radia Maryja, posługujący się, jak podkreślają oficjalne komunikaty, 16 językami.

MNIEJSZOŚCI NA PIELGRZYMCE
„Nie potrafię w waszym języku przemówić, ale wszyscy wiemy, jak bardzo historia naszych narodów związała się wspólnymi sprawami”, powiedział bp Jan Kopiec do Romów uczestniczących w 20. Pielgrzymce Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny. Zaapelował też o zgodne współistnienie narodów i grup etnicznych mieszkających w Polsce.

MEDZIUGORJE: WKRÓTCE DECYZJE
Na prośbę Watykanu odwołano we Włoszech spotkanie z mieszkanką Medziugorja, która twierdzi, że objawia jej się Matka Boża. Kościół tych objawień nie uznał; prawdopodobnie wkrótce potwierdzi swój sprzeciw. „Ostatnie słowo Boga to »Jezus« i nic więcej”, powiedział Franciszek, odnosząc się do ludzi, którzy „poszukują” nowych objawień.

SAMORZĄD ZA CHAZANEM
Naczelna Izba Lekarska uznała, że nie ma podstaw do zarzucenia prof. Bogdanowi Chazanowi popełnienia przewinienia zawodowego. W 2014 r., powołując się na klauzulę sumienia, ówczesny dyrektor stołecznego Szpitala im. Świętej Rodziny odmówił pacjentce skierowania na aborcję; nie wskazał też innego miejsca przeprowadzenia zabiegu.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]