Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.04.2015
Czyta się kilka minut
14 – 20 IV 2015 r.
W

WATYKAN O PRZEMOCY SEKSUALNEJ
„Dwupunktowy spadek na giełdzie trafia na pierwsze strony gazet, tymczasem o gwałtach na setkach, a nawet tysiącach kobiet nie wspomina się w ogóle” – te słowa Franciszka o obojętności świata na krzywdy ofiar wojny przytoczył watykański dyplomata na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, która w połowie kwietnia zajmowała się przemocą seksualną w konfliktach zbrojnych.

NAGRODA DLA ZAKONNIC
Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Niewolnic Najświętszego Sakramentu i Miłości otrzymało 13 kwietnia w Madrycie Nagrodę Praw Człowieka Króla Hiszpanii. Uhonorowano je za pracę na rzecz kobiet – ofiar handlu żywym towarem i przemocy. Siostry prowadzą obecnie 420 projektów w 23 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej.

KONTROWERSYJNA NOMINACJA
58-letni biskup polowy Chile – Juan de la Cruz Barros Madrid został 10 stycznia mianowany przez papieża ordynariuszem diecezji Osorno. Nominacja wywołała falę protestów, gdyż hierarcha oskarżany jest o ukrywanie przypadków molestowania nieletnich przez swego kolegę ks. Fernanda Karadimę. Chilijskie ofiary pedofilii zarzuciły mianowanemu przez papieża biskupowi nie tylko ukrywanie faktu molestowania, ale także to, że był tego naocznym świadkiem. Sprawą zaniepokojona jest również Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich. Mimo licznych protestów duchowny objął 21 marca rządy w diecezji.

OKOŁO 20 TYSIĘCY SZCZECINIAN
przeszło w minioną niedzielę w największym w Polsce Marszu dla Życia. Uczestnicy manifestowali konieczność obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Hasłem tegorocznego marszu były słowa „Kobieta jest piękna”, które – jak wyjaśniają organizatorzy – miały podkreślić jej rolę w rozwoju człowieka. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]