Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.02.2015
Czyta się kilka minut
17 – 23 lutego
M

MĘCZENNICY
Koptyjski patriarcha Tawadros II zapowiedział wpisanie 21 egipskich Koptów, zamordowanych niedawno w Libii przez dżihadystów, do synaksarium, czyli odpowiednika Martyrologium Rzymskiego. Oznacza to uznanie ich za świętych. Ponadto rząd Egiptu ogłosił już decyzję o budowie kościoła ku ich czci w wiosce Samalut w prowincji Al-Minja, skąd pochodzili.
ARABSKIE REKOLEKCJE
Internetowe rekolekcje wielkopostne w języku arabsku przygotował o. Zygmunt Kwiatkowski SJ. Jezuita przez 30 lat pracował na Bliskim Wschodzie – w Egipcie, Libanie i Syrii. Niedawno wrócił do Polski i zamieszkał w Łodzi. Refleksje ukazywać się będą codziennie od Środy Popielcowej do 26 marca w serwisie YouTube.com. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, „głównym adresatem rekolekcji są chrześcijanie z krajów arabskich”.
MŁODZI WYKSZTAŁCENI
Według lutowego sondażu CBOS 62 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o 4 proc. lepszy wynik niż w październiku 2014 r. Jednocześnie krytyczne zdanie na temat Kościoła ma 28 proc. z nas. Jak wynika z raportu CBOS, w tej drugiej grupie znajdują się przede wszystkim respondenci „młodzi, wykształceni i pochodzący z wielkich ośrodków”.
NOC KONFESJONAŁÓW
„Chcemy dotrzeć do osób, które dały się ponieść wirowi pracy, pogoni za dobrami oferowanymi przez współczesne czasy i w konsekwencji oddalili się od wspólnoty Kościoła” – mówił w ubiegłym tygodniu w Warszawie ks. dr Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów. Wielkopostna akcja prowadzenia nocnych spowiedzi cieszy się popularnością głównie w największych polskich aglomeracjach. W tym roku w 14 diecezjach kościoły będą otwarte w Wielki Piątek całą noc, a w nich będą czekali spowiednicy. – Nawet do 8 rano – zapewnia ks. Adamski.
BOSKA INGERENCJA
– Poszłam na mszę świętą i powiedziałam: „Boże, od Ciebie wszystko zależy. Rób wszystko, byle nie rozczarować” – powiedziała Sylwia Jaśkowiec po tym, jak wspólnie z Justyną Kowalczyk wywalczyła 22 lutego podczas narciarskich mistrzostw świata w szwedzkim Falun brązowy medal w sprincie drużynowym stylem dowolnym.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]