Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

09.02.2015
Czyta się kilka minut
3 – 9 lutego
Fot. Konf. Episkopatu Polski
D

DLA UCHODŹCÓW
Obozy dla uciekających przed terrorem Państwa Islamskiego do irackiego Kurdystanu odwiedził abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przekazał na ich potrzeby 600 tys. euro, zebrane przez polski Kościół. „Warunki bytowe tych ludzi są godne pożałowania i prawdopodobnie nikt z Polaków nie wytrzymałby takiego napięcia, depresji, gorączki, niepewności” – mówił arcybiskup.

ZMIANY W GWARDII
Nowym komendantem Gwardii Szwajcarskiej papież mianował Christopha Grafa. Po zdymisjonowaniu Daniela Anrigi, który obowiązki komendanta pełnił przez 7 lat, spekulowano, że Franciszek chce rozwiązać Gwardię, i że nie podobała mu się surowość jej zwierzchnika. Wątpliwości rozwiał sam papież: wytłumaczył, że dotychczasowemu komendantowi skończył się kontrakt.

PEDOFILIA – PROCESY
Sprawa ks. Wojciecha G., oskarżonego o molestowanie nieletnich na Dominikanie i w Polsce, ma zacząć się 20 marca przed sądem w Wołominie. Ksiądz przebywa w areszcie od lutego 2014 r. W śledztwie nie przyznał się do zarzutów, za które grozi mu do 15 lat więzienia, i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Z kolei w Watykanie wkrótce zacznie się proces abp. Józefa Wesołowskiego, pierwszy w historii w sprawie pedofilii. Będzie to możliwe po uprawomocnieniu się wyroku trybunału kanonicznego, który wydalił go ze stanu kapłańskiego – Wesołowski odwołał się od tego wyroku.

PODZIEL SIĘ NARTAMI
Do dzielenia się używanymi nartami, butami, goglami i kijkami namawia – w kolejnym już sezonie – proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu ks. Jan Byrt. Luterański duchowny od kilku lat wystawia podarowany mu sprzęt narciarski na parkingu obok kościoła, aby każdy potrzebujący mógł go sobie wziąć. Ksiądz uważa, że coraz mniej ludzi w Polsce stać na jazdę na nartach.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]