Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.11.2017
Czyta się kilka minut
13 – 19 listopada
D

Dokument o uchodźcach

Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek adaptuje do polskich realiów 20-punktowe wskazania Watykańskiej Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców. Dokument porusza problemy przyjęcia, ochrony, promocji i integracji migrantów. Z dotychczasowych wypowiedzi wynika, że na pewno będzie w nim mowa o przybyszach z Ukrainy, Wietnamu czy Korei.

Zmarł ks. Andrzej Szpak

„Wyglądał trochę jak diler. Tyle że zachęcał, by wpaść na mszę” – mówili wychowankowie o legendarnym duszpasterzu hipisów i narkomanów. Salezjanin od 1979 r. organizował Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur na Jasną Górę. „W niektórych wioskach mówili nam, że lokalni księża przed nami ostrzegali. Żeby uważać, bo idą »kryminaliści, degeneraci, ćpuni« – opowiadał na tych łamach jeden z hipisów (czytaj na powszech.net/szpak). – Jego kazania spalają ludzi na proch. Proboszcz jednego z kościołów, w którym się zatrzymaliśmy, przepłakał pół mszy. Później powiedział, że jeszcze nigdy nie było w nim tylu osób naraz”. Ks. Andrzej zmarł w Krakowie w wieku 73 lat.

Pogrzeb nie dla mafii

Kościół odmówił kościelnego pogrzebu zmarłemu „szefowi wszystkich szefów” cosa nostry Totò Riinie. Mafioso zmarł we włoskim więzieniu, gdzie odsiadywał 26-krotny wyrok dożywocia za zamordowanie ok.200 osób. „Ponieważ chodzi o publicznego grzesznika, nie może być mowy o publicznym pochówku. Jeżeli rodzina o to poprosi, zastanowimy się nad prywatną modlitwą na cmentarzu” – mówił ordynariusz Monreale abp Michele Pennisi.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]