Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.11.2017
Czyta się kilka minut
13 – 19 listopada
D

Dokument o uchodźcach

Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek adaptuje do polskich realiów 20-punktowe wskazania Watykańskiej Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców. Dokument porusza problemy przyjęcia, ochrony, promocji i integracji migrantów. Z dotychczasowych wypowiedzi wynika, że na pewno będzie w nim mowa o przybyszach z Ukrainy, Wietnamu czy Korei.

Zmarł ks. Andrzej Szpak

„Wyglądał trochę jak diler. Tyle że zachęcał, by wpaść na mszę” – mówili wychowankowie o legendarnym duszpasterzu hipisów i narkomanów. Salezjanin od 1979 r. organizował Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur na Jasną Górę. „W niektórych wioskach mówili nam, że lokalni księża przed nami ostrzegali. Żeby uważać, bo idą »kryminaliści, degeneraci, ćpuni« – opowiadał na tych łamach jeden z hipisów (czytaj na powszech.net/szpak). – Jego kazania spalają ludzi na proch. Proboszcz jednego z kościołów, w którym się zatrzymaliśmy, przepłakał pół mszy. Później powiedział, że jeszcze nigdy nie było w nim tylu osób naraz”. Ks. Andrzej zmarł w Krakowie w wieku 73 lat.

Pogrzeb nie dla mafii

Kościół odmówił kościelnego pogrzebu zmarłemu „szefowi wszystkich szefów” cosa nostry Totò Riinie. Mafioso zmarł we włoskim więzieniu, gdzie odsiadywał 26-krotny wyrok dożywocia za zamordowanie ok.200 osób. „Ponieważ chodzi o publicznego grzesznika, nie może być mowy o publicznym pochówku. Jeżeli rodzina o to poprosi, zastanowimy się nad prywatną modlitwą na cmentarzu” – mówił ordynariusz Monreale abp Michele Pennisi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]