Kościół w skrócie

23 – 29 maja

29.05.2017

Czyta się kilka minut

PAPIEŻ W GENUI

„Największy problem, o jakim możemy pomyśleć, to życie statyczne: życie księdza, który ma wszystkie sprawy rozwiązane, dobrze poukładane, wszystko jest na miejscu... Boję się księży statycznych” – mówił Franciszek w katedrze w Genui podczas spotkania z duchowieństwem. W trakcie jednodniowej wizyty w mieście papież spotkał się m.in. z robotnikami i przedsiębiorcami oraz z młodzieżą, za każdym razem odpowiadając na kilka zadanych mu pytań.


„NIE” DLA HANDLU W NIEDZIELĘ

„Niedzielę należy zwrócić człowiekowi” – apelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas corocznej pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. „Dziś Polska – kraj ochrzczonych – wygląda na mapie Europy jak wielkie targowisko. Sami do tego dopuściliśmy przez grzech zaniechania” – przyznał hierarcha. Poza handlem w niedzielę abp Skworc poruszył inne społeczne problemy – mówił o ekologii (wzywał m.in. do niepalenia śmieci), walce z alkoholizmem, a także poparł pomysł utworzenia metropolii w województwie śląskim. Przy tej okazji dziękował obecnemu na pielgrzymce prezydentowi Andrzejowi Dudzie za niedawne podpisanie ustawy o związku metropolitalnym.


ROK ABP. TOKARCZUKA

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zarekomendowała przyjęcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem abp. Ignacego Tokarczuka. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin znanego z oporu wobec komunistycznej władzy biskupa przemyskiego, któremu Podkarpacie zawdzięcza m.in. wybudowanie 400 nielegalnych świątyń.


NOMINOWANY DO NOBLA

Niemal każdego dnia w Meksyku odkrywa się rowy z ciałami. Większość z zabitych to migranci z Południa, których nie stać było na zapłacenie przemytnikom okupu. Takim osobom stara się pomagać ks. Alejandro Solalinde, który został nominowany do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Założyciel centrum dla migrantów Bracia na Drodze sam się stał celem gangów, które za jego głowę wyznaczyły milion dolarów nagrody.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2017