Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

15.05.2017
Czyta się kilka minut
9 – 15 maja
F

FRANCISZEK I OBJAWIENIA
„Wolę Maryję, która jest Matką, naszą Matką, a nie Maryję, która jest szefową urzędu telegraficznego, która każdego dnia wysyła wiadomość o określonej porze… To nie jest mama Jezusa. I te domniemane objawienia nie mają wielkiej wartości. To, żeby było jasne, jest moją osobistą opinią” – mówił o Medziugorju Franciszek dziennikarzom, wracając z Fatimy. W 100. rocznicę pierwszych objawień papież kanonizował dwoje spośród trojga dzieci, świadków wydarzeń z 1917 r.: Hiacyntę i Franciszka Marto.

KOŚCIÓŁ I PIORUN
Miał się zawalić tuż po tym, jak piorun uderzył w wieżę (mogła liczyć nawet 115 metrów), a ta runęła na nawę. Próby odbudowania świątyni podejmowane przez mieszkańców Poznania uniemożliwiały kolejne pożary. Wreszcie, w końcu XVIII w., podjęto decyzję o rozbiórce kościoła. To właśnie pozostałości tej budowli, a także 3 tys. innych zabytków (głównie monet) odkryli archeolodzy podczas rocznych wykopalisk na pl. Kolegiackim w Poznaniu.

ULICZKA GRZESZNYCH
Pod taką nazwą zaczynają się nabożeństwa majowe odprawiane przy kapliczkach na podwórkach i ulicach Warszawy. Wspólną modlitwę zapoczątkowali w 2014 r. członkowie redakcji „Więzi” i „Dywizu”. Spotkania mają pomóc w odbudowywaniu duchowości miejskiej. Nawiązują m.in. do czasów II wojny światowej, kiedy kapliczki odgrywały ważną rolę dla mieszkańców. Pierwsze nabożeństwo zaplanowano na 15 maja.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]