Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.03.2017
Czyta się kilka minut
21–27 marca
N

NIE BEZ WINY
Franciszek poprosił o wybaczenie za udział duchowieństwa w ludobójstwie w Rwandzie, przyznając, że niektórzy katoliccy księża „ulegli nienawiści i przemocy”. Podczas wydarzeń w 1994 r. zginęło ok. 200 księży i zakonnic, kościoły bywały też miejscami rzezi, gdzie bojówki Hutu mordowały Tutsich.

WYGRA JEDNOŚĆ
Reprezentanci wspólnot chrześcijańskich, muzułmańskich i żydowskich Londynu razem upamiętnili ofiary ataku na Moście Westminsterskim. Justin Welby, anglikański arcybiskup Canterbury, deklarował: „Reprezentujemy trzy religie abrahamowe, którym w równym stopniu zależy na pokojowej przyszłości”. „Nie podzieli nas żaden człowiek, żadne wydarzenie; wspólnie zwyciężymy”, zapewniał kard. Vincent Nichols, katolicki prymas Anglii i Walii.

PAPIEŻ O UNII
„Europa odnajduje nadzieję, kiedy nie zamyka się w lęku fałszywych zabezpieczeń. (...) Jej tożsamość jest i zawsze była tożsamością dynamiczną i wielokulturową” – mówił Franciszek do przywódców UE, celebrujących 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Przestrzegł przed populizmami i egoizmem, „który nie pozwala na przezwyciężenie ograniczoności swoich myśli”.

POMAGAMY!
Już ok. 8 tys. darczyńców (w tym 738 parafii, 56 zgromadzeń zakonnych, 491 księży i 15 biskupów) włączyło się do uruchomionej jesienią akcji „Rodzina rodzinie”, której celem jest pomoc uchodźcom syryjskim na Bliskim Wschodzie – informuje „TP” Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska. Do 25 marca już 2590 rodzin otrzymało pomoc o łącznej wartości ok. 10 mln zł.

BISKUP I KRAKOWIANIE
Rozpoczęły się „Dialogi u św. Anny”, comiesięczne spotkania abp. Marka Jędraszewskiego z mieszkańcami Krakowa. O pierwszym z nich piszemy w dziale Wiara.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]