Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

30.01.2017
Czyta się kilka minut
24 – 30 stycznia
W

WIĘCEJ DUSZY
„Niech Bóg nas wyzwoli od grzechu, który paraliżuje chrześcijan: małoduszności” – zaapelował papież podczas mszy św. w Domu Świętej Marty. Zdaniem Franciszka, małoduszni to ludzie zbyt troszczący się o siebie, lękający się wszystkiego. „»Żadnego ryzyka (…). Zachowuję wszystkie przykazania, każde po kolei«. Tak, to prawda, ale to też ciebie paraliżuje, (…) odejmuje pamięć, odbiera nadzieję, bo nie pozwala, byś szedł naprzód” – powiedział papież.

KONIEC ERY KARDYNAŁA
Po 33 latach w Watykanie kard. Roger Etchegaray, „człowiek od trudnych zadań” papieży i jeden z bliskich współpracowników Jana Pawła II, wrócił do rodzinnej Francji. Ten 94-letni dziś hierarcha w końcu lat 90. utorował drogę do papieskiej pielgrzymki na Kubę; przewodniczył Komitetowi Wielkiego Jubileuszu Roku 2000; tuż przed drugą wojną w Zatoce Perskiej podjął w imieniu Kościoła negocjacje „ostatniej szansy” z Saddamem Husajnem.

KOŚCIÓŁ BEZDOMNYCH
W kościele św. Antoniego w Madrycie miejscowi księża otworzyli świątynię dla bezdomnych. „Krytykują nas, bo nie wynosimy Najświętszego Sakramentu. Nie zdają sobie sprawy, że Najświętszy przychodzi tu na noc, by spać na podłodze. Papież Franciszek mówi: otwórz drzwi i pozwól Jezusowi wyjść” – odpowiadał na głosy oburzenia o. Ramiro, który wraz ze współpracownikami przygotowuje dla bezdomnych 200 śniadań oraz kolacji.

KATOLICY I MUZUŁMANIE
Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego miłosierdzia” w ubiegłym tygodniu obchodzony był XVII Dzień Islamu w Kościele katolickim. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w oświadczeniu po uroczystościach napisała, że „zdecydowanie potępia wszelkie przejawy agresji nie tylko w stosunku do chrześcijan i muzułmanów, ale także ludzi dobrej woli niezależnie od ich wyznania”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Burzenie murów powinno być najważniejsze. Tworzenie enklaw i ustalanie jedynie słusznej drogi i postawy powoduje, że ludzie stają się wrogami dla siebie nawzajem (nie czynią pokoju). Otwartość na drugiego człowieka, bez względu na jego wygląd i zasobność portfela, powinna być postawą każdego,który wierzy w Boga. Jan Paweł II starał się nawiązywać dialog z przedstawicielami różnych wiar. Powinniśmy iść tą drogą, a nie sztucznie szukać wrogów wytykając, że inni nie mają racji. Zamożni tworzą enklawę, która nie dopuszcza do nich biedaków (myślę tu nie tylko o osobach świeckich ale i duchownych), bo są brudni, bo czegoś potrzebują.... Pamiętam w mojej parafii jak poprzedni proboszcz powiedział żeby nie przychodzić do niego po pomoc, bo to rola państwa, a nie jego.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]