Reklama

Koran czy konstytucja?

Koran czy konstytucja?

09.01.2005
Czyta się kilka minut
We wszystkich krajach Europy posiadających społeczności muzułmańskie trwają żarliwe dyskusje, a ich centralne pytania brzmią podobnie: na jak wiele można pozwolić tym, którzy głoszą nienawiść do ludzi innej religii? Czy tolerancja, którą Europejczycy się tak chlubią, oznacza konieczność tolerowania nietolerancji?.

“Multi-kulti" - jakaż to była piękna idea! Neologizm ów wszedł do języka niemieckiego w latach 70. Jego entuzjaści chcieli społeczeństwa wielokulturowego, a punktem wyjścia dla ich wizji była obecność w Niemczech Zachodnich kilku milionów - Włochów, Jugosłowian, Hiszpanów, Greków i przede wszystkim Turków - którzy przybywali tam od lat 50. w poszukiwaniu pracy. Republika Federalna jako wieloetniczny i wielokulturowy raj, w którym wszystkie społeczności żyją zgodnie, na równych prawach, ucząc się od siebie i szanując nawzajem... Tak to miało wyglądać.

“Multi-kulti" - to też nazwa radia nadającego audycje w wielu językach, powołanego do życia wiele lat temu w Berlinie i kosztującego masę pieniędzy z podatków. Radia, którego prawie nikt nie słucha. “Multi-kulti" stało się też znakiem firmowym siły politycznej, która rodziła się 30 lat temu: Zielonych. Dziś...

10303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]