Reklama

Kontuzja

Kontuzja

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Nowy Jork Feiningera i Białoszewskiego. Bo swojego nie mam. Gdzieś mi się zgubiły notatki, zatarły się lub zlały w jedno widoki. Byłem w Nowym Jorku trzy razy, zawsze krótko. Jak się ma dwa, trzy dni, ogląda się przede wszystkim to, co już widziało się na zdjęciach.
Z

Z pierwszego razu pamiętam przede wszystkim długi wjazd do miasta. Gorąco, stoimy w tunelu, pęcherz mało mi nie eksploduje. Mieszkaliśmy wtedy na Queensie, u pana Janka, który pracował przy azbestach. Spacer po Central Parku i głównych ulicach Manhattanu, pierwsza wizyta w Metropolitan i w MoMA, gdzie Diana zrobiła mi zdjęcie przy wyszydzonym Chrystusie Rouaulta. Za pierwszym i drugim razem ciągnąłem przede wszystkim do muzeów. W Metropolitan przebiegłem dwie wielkie retrospektywy: na górze pokazywano świętych o bladych, umęczonych ciałach, których malował José de Ribera, na dole poczciwy, choć wtedy fascynujący, surrealizm Renégo Magritte’a. Wjechaliśmy z półrocznym Marcinem na szczyt Empire State Building; trzymam go na barana, ręce wzniesione w górę w geście zwycięstwa, w tle widać wieże WTC. Wieczorem, kiedy wychodzimy z Dianą z galerii na SoHo, ulice są puste,...

3671

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]