Reklama

Ładowanie...

Kolekcjoner

Kolekcjoner

01.03.2021
Czyta się kilka minut
O zapomnianym skarbie, schowanym na poddaszu bazyliki św. Piotra, pisze dziennik „Il Messaggero”, dedykując tę informację kard. Mauro Gambettiemu, który kilka dni temu przejął opiekę nad najważniejszą watykańską świątynią.
J

Jak mówi „Tygodnikowi” autorka artykułu, Franca Giansoldati, w 50 skrzyniach pod samą kopułą przechowywana jest kolekcja (obrazy, fragmenty fresków, rzeźby, ceramika artystyczna i obiekty archeologiczne) ks. Michelego Bassa, emerytowanego kanonika bazyliki.

Gdy w 2001 r. włoska prokuratura prowadziła dochodzenie w sprawie oszustw i nielegalnego handlu sztuką, zainteresowała się też mieszkaniem księdza-kolekcjonera, podejrzewając, że dzieła tam zgromadzone (wycenione na 50 mln euro) pochodzą z wyłudzeń i kradzieży. Śledztwo umorzono, gdy kanonik przekazał zbiory do Watykanu, a tam o kłopotliwym prezencie szybko zapomniano.

Sędziwy ksiądz nie chce dziś mówić o zawartości kolekcji i obrusza się na pytanie o jej pochodzenie: „To tak, jakby mnie pytać o buty w szafie – jedne kupiłem, inne mi podarowano”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]