Reklama

Kolekcjoner

Kolekcjoner

01.03.2021
Czyta się kilka minut
O zapomnianym skarbie, schowanym na poddaszu bazyliki św. Piotra, pisze dziennik „Il Messaggero”, dedykując tę informację kard. Mauro Gambettiemu, który kilka dni temu przejął opiekę nad najważniejszą watykańską świątynią.
J

Jak mówi „Tygodnikowi” autorka artykułu, Franca Giansoldati, w 50 skrzyniach pod samą kopułą przechowywana jest kolekcja (obrazy, fragmenty fresków, rzeźby, ceramika artystyczna i obiekty archeologiczne) ks. Michelego Bassa, emerytowanego kanonika bazyliki.

Gdy w 2001 r. włoska prokuratura prowadziła dochodzenie w sprawie oszustw i nielegalnego handlu sztuką, zainteresowała się też mieszkaniem księdza-kolekcjonera, podejrzewając, że dzieła tam zgromadzone (wycenione na 50 mln euro) pochodzą z wyłudzeń i kradzieży. Śledztwo umorzono, gdy kanonik przekazał zbiory do Watykanu, a tam o kłopotliwym prezencie szybko zapomniano.

Sędziwy ksiądz nie chce dziś mówić o zawartości kolekcji i obrusza się na pytanie o jej pochodzenie: „To tak, jakby mnie pytać o buty w szafie – jedne kupiłem, inne mi podarowano”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]