Reklama

Ładowanie...

Kobieta sekretarzem episkopatu w Niemczech

Kobieta sekretarzem episkopatu w Niemczech

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Niemczech biskupi wybrali na stanowisko sekretarza Konferencji Episkopatu kobietę. Od lipca funkcję tę pełnić będzie 50-letnia Beate Gilles, teolożka i germanistka. Jednocześnie przejmie kierownictwo Stowarzyszenia Diecezji Niemiec z rocznym budżetem ok. 120 mln euro.
BISTUM LIMBURG / MATERIAŁY PRASOWE DBK
T

To nie pierwszy przypadek kobiety na tym stanowisku w Kościele. Pierwsza taka sytuacja zdarzyła się w latach 80. w RPA. Gdy sekretarz episkopatu został uwięziony przez reżim apartheidu, funkcję przejęła jego zastępczyni – s. Brigid Flanagan. Od 2014 r. sekretariatem Konferencji Episkopatu Holandii kieruje Susan Daalmans. Z kolei od 2009 r. sekretarzem Konferencji Episkopatu Nordyckiego jest s. Anna Mirijam Kaschner, która – komentując wybór Gilles – wezwała, by nie oceniać pracy na tym stanowisku przez pryzmat płci, tylko kompetencji.

W Polsce podobna sytuacja wciąż nie jest możliwa – statut Konferencji Episkopatu Polski stanowi, że sekretarz wybierany jest wyłącznie spośród członków episkopatu. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]