Reklama

Kobieta sekretarzem episkopatu w Niemczech

Kobieta sekretarzem episkopatu w Niemczech

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Niemczech biskupi wybrali na stanowisko sekretarza Konferencji Episkopatu kobietę. Od lipca funkcję tę pełnić będzie 50-letnia Beate Gilles, teolożka i germanistka. Jednocześnie przejmie kierownictwo Stowarzyszenia Diecezji Niemiec z rocznym budżetem ok. 120 mln euro.
BISTUM LIMBURG / MATERIAŁY PRASOWE DBK
T

To nie pierwszy przypadek kobiety na tym stanowisku w Kościele. Pierwsza taka sytuacja zdarzyła się w latach 80. w RPA. Gdy sekretarz episkopatu został uwięziony przez reżim apartheidu, funkcję przejęła jego zastępczyni – s. Brigid Flanagan. Od 2014 r. sekretariatem Konferencji Episkopatu Holandii kieruje Susan Daalmans. Z kolei od 2009 r. sekretarzem Konferencji Episkopatu Nordyckiego jest s. Anna Mirijam Kaschner, która – komentując wybór Gilles – wezwała, by nie oceniać pracy na tym stanowisku przez pryzmat płci, tylko kompetencji.

W Polsce podobna sytuacja wciąż nie jest możliwa – statut Konferencji Episkopatu Polski stanowi, że sekretarz wybierany jest wyłącznie spośród członków episkopatu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To droga, również dla naszego, polskiego KK. Niestety w tej chwili to niemożliwe.I nie tylko ze względów statutowych. Gdyby tu i teraz, taka sytuacja się powtórzyła, to taka pani, poddana by była totalnemu ostracyzmowi. Niestety. Lecz przyjdzie czas, głęboko w to wierzę, gdy to nastanie. Bo po burzy, świeci słońce.........
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]