Reklama

Kisiel muzyczny

Kisiel muzyczny

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Stefan Kisielewski: Pisma i felietony muzyczne 1–2
P

Pisałem już o pierwszych tomach serii „Cały Kisiel”. Po „Abecadle” oraz „Powieściach warszawskich” i „Powieściach sensacyjnych”, a więc Kisielu-wspominkarzu i Kisielu-prozaiku, wydawca przypomina Kisiela – krytyka i publicystę muzycznego. Właściwie pokazuje na nowo, bowiem książki tu przedrukowane są od dawna niedostępne, a dodano do nich teksty z czasopism.

W biografii Stefana Kisielewskiego (1911–1991) rywalizowały ze sobą muzyka i literatura, później i polityka. Absolwent Konserwatorium Warszawskiego z trzema dyplomami (teoria muzyki, kompozycja, fortepian), o swojej twórczości muzycznej mówił pod koniec życia, że była to „cały czas kontynuacja, własna uliczka o swoistej ciągłości”. Ostatnia jego duża kompozycja, „Koncert fortepianowy”, doczekała się prawykonania tuż przed śmiercią autora.

Obok Kisiela-kompozytora był od wczesnych lat 30. Kisiel-...

4090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]