Reklama

Kino nierychliwe

Kino nierychliwe

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji „Kobieta, która odeszła” to film, który wołanie o indywidualną i społeczną sprawiedliwość przekłada na język religijny.
Kadr z filmu „Kobieta, która odeszła” Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
O

Obok seriali i filmów głównego nurtu, spełniających rolę gorzej lub lepiej skonstruowanych wypełniaczy czasu, istnieje także kino służące czemuś wręcz przeciwnemu: rozciąganiu, kontemplowaniu i smakowaniu każdej minuty.

Filipiński reżyser Lav Diaz w kategorii slow cinema należy do najbardziej ekstremalnych długodystansowców. Jego film „Z tego, co było, po tym, co było” z 2014 r. trwał prawie sześć godzin, a dwa lata późniejsza „Kołysanka do bolesnej tajemnicy” aż osiem. Dla widza, który potrafi „wciągnąć” w jedną noc cały sezon „Gry o tron”, ale jednocześnie zarządza swoim odbiorem, zatrzymując odtwarzanie filmu w dowolnym momencie, wychodząc w tym czasie do kuchni czy rozszczepiając swoją uwagę na inne przekazy, wizja wielogodzinnego ukrzesłowienia w sali kinowej może wydać się koszmarem. A jednak czarno-białe, radykalnie minimalistyczne, choć jednocześnie na swój...

5508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]