Reklama

Ładowanie...

Kaznodzieja i kamera

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy za pomocą mediów kapłan jest w stanie promować idee Ewangelii, nie ocierając się o profanację?
A

Artykuł ks. Roberta Nęcka "Między gwiazdorstwem a służbą" ("TP" nr 35/09) zachęca księży do poznania języka środków przekazu i korzystania z nich w duszpasterstwie - ale nie dociera do sedna problemu. To prawda, że "oddziaływanie mediów jest wielkie" i trzeba umieć wykorzystać je dla celów duszpasterskich, a także że wielu księży powstrzymuje się od udzielania wywiadów, obawiając się odpowiedzialności za swoje słowa.

To oczywiste, że ksiądz nie powinien być medialną gwiazdą, ale można mieć wątpliwości, czy jego służba Kościołowi przyniesie owoce, kiedy przez swą "otwartość, uczciwość i kompetencję (...) w krainie mediów zostanie zauważony". Czy na skutek posługiwania się medialnym językiem kapłan automatycznie stanie się "uznanym drogowskazem" do Chrystusa?

Nowa ewangelizacja wymaga nowej formy przekazu, nawiązującej do "obrazowości...

5449

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]