Reklama

Katolik i kozioł

Katolik i kozioł

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Józefa Hennelowa w felietonie “Dziwnie, bardzo dziwnie" (“TP" nr 41/05) pisze o radiu, które prowadzi rozmowy ze słuchaczami. Dzwoniący najpierw chwalą Boga i Jego Matkę, a chwilę później atakują innych: rzucają oszczerstwa, kłamią, sieją nienawiść itd. Tak się dzieje już od 13 lat, a władze zakonne i kościelne w ogóle niewiele robią, by to zmienić czy tego zabronić. Podobno nie mogą to nieprawda - nie chcą! Mimo głosów sprzeciwu, np. abp. Józefa Życińskiego, bp. Tadeusza Pieronka, różnych gazet i czasopism. To radio utrzymuje w Kościele kilka milionów ludzi, którym nikt dotąd tak dobitnie nie powiedział: “Jesteście ważni, jesteście potrzebni, cieszymy się z każdego z was". Kto potrafi kilka razy w roku przyprowadzić na Jasną Górę kilkaset tysięcy ludzi? A o to właśnie chodzi. Dlatego ci, którzy mogliby tu coś zmienić, przymykają oczy na to, że radio krzywdzi innych ludzi czy wykrzywia naukę Chrystusa, który kazał kochać i przebaczać. W przypadku tego radia chodzi chyba tylko o ilość: dobrze, że ludzie są, że interes się kręci, a kościoły nie są tak puste jak na Zachodzie.
W

W jednej z powieści Karola Bunscha wyczytałam, jak jeden kanonik na wiadomość o tym, że ludzie mimo wprowadzonego chrześcijaństwa oddają cześć leśnym bożkom, powiedział: “Niech wierzą i w kozła, aby dziesięcinę płacili". Mam wrażenie, że tytuł felietonu pani Hennelowej powinien brzmieć: “Smutnie, bardzo smutnie"...

DANE OSOBOWE DO WIADOMOŚCI REDAKCJI

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]